06 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Aqua Sport a participat la Naţionalele de la Oradea

În perioada 14-17 iulie oraşul Oradea a găzduit Campionatul Naţional de înot pentru Cadeţi - băieţi 12,13 ,14 ani, fete 12 şi 13 ani. A fost un concurs greu, întins pe patru zile, câte două reuniuni zilnic, cu probe complexe, de la 50 m la 1500 m. Initial, concursul a fost programat să aibă loc în noul complex olimpic, construit în aer liber, dar din cauza condiţiilor meteo, a fost mutat în bazinul olimpic „Ioan Alexandrescu”. De la Aqua Sport Galaţi s-au deplasat 10 copii: Stroe Vicenţia Mihaela, Harabagiu Ioana, Sălăvăstru Elena, Bocăneală Elena, Cazan Alexia Ioana, Forţu Eduard Andrei, Elefteriu -Albu Andrei, Hodină Răzvan (2004); Pascu Diana Alexandra şi Bălan Rareş (2003). Echipa gălăţeană a reuşit clasarea pe locul 28 din 68 de echipe şi pe locul 9 la categoria Fete Under 12.
„Sportivii noştrii au avut rezultate bune, ne-am atins scopul, s-au stabilit şi noi recorduri personale, existând multe clasări onorabile. La ştafete, echipa de fete Under 12 a obţinut locul 4 în clasamentul general. Aceasta a fost ultima competiţie oficială a verii, de acum urmează o perioadă de relaxare şi apoi pregătire pentru concursurile lunii august: Aqua Challenge Mamaia şi DeltaTriathlon Tulcea, unde vor fi prezente atât echipa copiilor cât şi cea a adulţilor”, ne-a declarat antrenoarea Mihaela Hodină.