04 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Arcada a părăsit Challenge Cup

După victoria spectaculoasă de acasă, scor 3-0, echipa gălăţeană condusă de antrenorii Marian Apostu şi Nicu Harabagiu a jucat miercuri seara în „Palais Des Sports De Gerland” cu ASUL Metropole Lyon, în manşa retur din faza optimilor de finală din Challenge Cup. În formulă completă de data aceasta, spre deosebire de Arcada, care nu l-a putut folosi pe rusul Sysoev, care nu a primit viza, echipa franceză a început în forţă şi şi-a adjudecat uşor primul set. Ce a urmat cu siguranţă este demn de „Guiness Book”. Gălăţenii au încercat să revină în joc, au condus şi au irosit nu mai puţin de 15 mingi de set, actul al doilea fiind câştigat de Lyon, scor 47-45, după 47 de minute, record pentru un meci din cupele europene din toate timpurile. Arcada a condus şi în cel de-al treilea set: 4-1, 5-2, 8-5, 16-14, 20-19, dar din nou francezii au revenit şi au câştigat. S-a ajuns astfel la „golden set” şi Lyon a obţinut biletele pentru faza sferturilor de finală. Rezultat final: ASUL Lyon Metropole - Arcada Galaţi 3-0 (15, 45, 22), „golden set”: 15-10. Echipa gălăţeană a folosit formula: Filip Despotovski, Şerban Paşcan, Nemanja Radovic, Mihai Dumitrache (Caio de Pra), Silviu Suson, Ivan Marquez, Liviu Cristudor - libero. A mai evoluat: George Zahar. Cel mai bun jucător din tabăra noastră a fost brazilianul Caio de Pra, care a reuşit 21 de puncte în timp ce de la Lyon s-au remarcat: Nikolov şi Diachkov, cei doi bulgari care nu au avut viză şi nu au fost prezenţi la Galaţi. Una peste alta, Arcada, debutantă în cupele europene, spune adio Challenge Cup dar o face cu fruntea sus. Trupa pregătită de Marian Apostu şi Nicu Harabagiu a revenit joi seara acasă şi va disputa următorul joc oficial duminică 31 ianuarie, de la ora 12.00 în deplasare cu Tricolorul LMV Ploieşti. Partida va fi transmisă pe Digisport.