17 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Arcada se simte mai bine în cupele europene decât în campionat
Divizia A1 la volei masculin a programat în weekend partidele celei de-a VIII-a etape. După victoria din manşa tur a 16-imilor Challenge Cup cu cehii de la CEZ Karlovarsko, scor 3-1, Arcada a avut o deplasare lungă la Caransebeş. Partida cu revelaţia din acest sezon din campionatul intern a fost dramatică şi a dat câştig gazdelor în patru seturi pe muchie de cuţit, dintre care două încheiate în prelungiri: 27-25 (set 1), respectiv 32-30 (set 3). Echipa gălăţeană a condus în setul 4: 8-10 şi 13-16, dar nu a putut să împingă partida în tie-break şi să-şi adjudece măcar un punct. „Aşa cum ne-am aşteptat, a fost un meci greu în care am întâlnit o echipă bună, greu de învins pe teren propriu. Nu am jucat rău, dar din păcate pe final de set nu am mai reuşit să punem mingea jos ca să facem puncte şi am pierdut. Trebuie să trecem repede peste această înfrângere, avem un final de an «full», cu patru meciuri în două săptămâni”, ne-a declarat antrenorul principal Marian Apostu. Rezultat final: Volei Club Caransebeş - Arcada Galaţi 3-1 (25, -20, 30, 22). Echipa gălăţeană a folosit formula tip: Despotovski, Sysoev, Radovici, Caio de Pra, Suson, Marquez, Cristudor -libero. Au mai evoluat: Zahar, Dumitrache, Cerşemba. Alte rezultate: U Cluj - Dinamo Bucureşti 3-1, Tricolorul LMV Ploieşti - SCM U Craiova 1-3, Unirea Dej - CSM Bucureşti 3-2. Partidele CVM Tomis Constanţa - VCM LPS P.Neamţ şi VCM Zalău - Ştiinţa Explorări Baia Mare s-au disputat după închiderea ediţiei. Arcada a rămas cu 15 puncte şi va juca două meciuri pe teren propriu în această săptămână: cu Tomis Constanţa (9 decembrie, ora 17.00) şi cu U Cluj (11 decembrie).