29 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Arcada şi-ar dori ca scorul să se repete şi la Ljublijana

Prima etapă din noul an în Divizia A1 la volei masculin a debutat cu duelul la vârf, LMV Tricolorul Ploieşti - Arcada Galaţi. La ora duelului direct programat sâmbătă după amiază cele două formaţii ocupau locurile 2-3 în clasament la egalitate de puncte. Echipa gălăţeană antrenată de Nicu Harabagiu şi Marian Apostu a început bine meciul şi s-a aflat în avantaj mult timp, ultima oară cu 23-21. Ploieştenii au revenit incredibil, au reuşit patru puncte consecutive şi şi-au adjudecat nesperat primul set. Gălăţenii au acuzat şocul, au căzut psihic, gazdele au profitat şi au câştigat foarte uşor cel de-al doilea set. Cu cuţitul la os şi în pericol să se întoarcă cu traista goală la Galaţi, Arcada s-a trezit la realitate, şi-a arătat calităţile care o creditează printre favoritele la câştigarea campionatului în acest sezon, a preluat iniţiativa şi a restabilit egalitatea. Partida s-a încins în tie-break iar tensiunea a atins cote maxime. Cu ascendent moral, gălăţenii au fost în avantaj, scor 9-6 dar au urmat câteva greşeli, ploieştenii au profitat printr-o serie de şase puncte consecutive şi au condus şi cu 14-11. Arcada a anulat trei mingi de meci dar apoi a cedat în prelungiri şi a trebuit să se mulţumească cu un singur punct la capătul unui meci maraton de peste 2 ore. Rezultat final: LMV Tricolorul Ploieşti - Arcada Galaţi 3-2 (23, 19, -21, -17, 14). Echipa gălăţeană a folosit formula: Rangel, Gontariu, Bala, Suljagic, Despotovski, Kovacevic - Majsterovic, libero. Au mai intrat: Feher, Fillipov, Spînu, Paşcan. Podiumul se prezintă astfel: 1. Steaua 38 puncte, 2. Tricolorul 35 p, 3. Arcada 34 p.
Echipa noastră nu a avut mult timp să-şi lingă rănile după acest eşec, deoarece duminică noaptea s-au îmbarcat în avion cu destinaţia Ljubljana unde marţi 16 ianuarie vor juca turul din optimile de finală ale CEV Cup cu gazdele de la ACH Volley. „Jucăm din trei în trei zile, un program infernal. Adversara noastră este o echipă puternică, campioana Sloveniei, care vine din Liga Campionilor. Chiar dacă pe fond de oboseală, ne confruntăm cu probleme medicale pe care vom încerca să le rezolvăm până la ora jocului, consider că şansele sunt 50-50, vom trage să obţinem un rezultat bun care să ne sporească şansele de calificare în sferturi ţinând cont că returul va avea loc la Galaţi unde ne bazăm pe sprijinul substanţial al suporterilor noştri”, ne-a declarat antrenorul principal de la Arcada, Nicu Harabagiu.