29 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Argint şi bronz pentru România la scrimă

Marţi a fost o zi de poveste pentru delegaţia României la Campionatele Europene de Juniori şi Cadeţi de la Tallin - Estonia. Amalia COVALIU a devenit vicecampioană europeană la sabie, iar Anastasia FUSEA a cucerit medalia de bronz în întrecerea continentală rezervată cadetelor. Amalia a fost întrecută în finală de unguroaica Emese Domonkos cu 15-10. Până în finală, Amalia a avut 10 victorii (6 în grupă şi 4 pe tabloul de 64). La rândul ei, Anastasia a câştigat 8 meciuri, dar a cedat în semifinale în faţa aceleiaşi sportive maghiare, Emese Domonkos. Cele două medaliate sunt legitimate la CS Dinamo Bucureşti. Rosemarie Benciu a terminat pe locul 6, iar Alexandra Mitruş pe poziţia a 14-a. România are patru sportive în top 15 la această armă, sabie feminin, cadete. Staff-ul tehnic este format din antrenorii: Irina Covaliu, Sandu Constantin, Tiberiu Dolniceanu, Alexandru Chiculiţă, Cristian Lupu, Andreea Doană şi Ciprian Gălăţanu. La startul probei s-au aliniat 66 de sportive.