15 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
„Asta este adevărata faţă a echipei noastre”
Cupa României Timişoreana a programat marţi şi miercuri partidele celei de-a V-a faze. Dunărea a evoluat în deplasare la SC Bacău, liderul seriei I din Liga a III-a şi formaţie neînvinsă în actualul sezon. Gălăţenii, care au avut evoluţii oscilante până acum, cu rezultate contradictorii, şi-au arătat adevărata valoare, au jucat concentrat şi au obţinut o victorie meritată, care le asigură calificarea în faza a VI-a. „Un joc pe care l-am abordat cu o atitudine foarte bună, am început tare şi după 20 de minute am condus cu 2-0, am dominat cam 75 de minute. În ultimul sfert de oră am avut unele probleme, arbitrul de centru le-a ajutat substanţial pe gazde, care s-au agăţat, au revenit în joc după ce au înscris din penalti, deşi în opinia mea faultul s-a petrecut în afara careului, Cristea a fost eliminat cu mare uşurinţă, iar în minutele de prelungire au restabilit egalitatea, dar offside-ul clar a fost semnalizat de tuşier. Asta este faţa adevărată a echipei noastre, ne-am calificat şi totodată ne-am atins obiectivul, vom juca cu o echipă din Liga I”, ne-a declarat antrenorul principal Viorel Tănase. Rezultat final: SC Bacău - Dunărea Galaţi 1-2 (0-2). Au marcat: Cojocaru (min. 69 din 11 metri) respectiv Cristea (min. 12) şi Cârjan (min. 21). Dunărenii au folosit formula: Măstăcan - Cristescu, Marin, Velescu, D. Popescu - Cucu, Bostan (min. 65 Cioinac) - V. Munteanu, Enache (min. 54 Bârlădeanu), Cristea - Cârjan (min. 75 Chelaru). Tragerea la sorţi pentru 16-imi, fază în care intră în competiţie şi echipele din Liga I, va avea loc pe 9 septembrie. Partidele se vor disputa pe 20-22 septembrie.