15 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Atletico a împuns Zimbru şi a urcat pe podium

De vineri şi până duminică, plaja Melody din Mamaia a găzduit turneul final al Campionatului Naţional de fotbal pe plajă. La start s-au aliniat patru formaţii: FC Bucureşti, Atletico Galaţi, Zimbru Slobozia Conachi şi AS Performer Constanţa. Cele două reprezentante ale Galaţiului au avut evoluţii apreciate de cei prezenţi, chiar dacă au pierdut primele două jocuri. Atletico şi Zimbru s-au duelat în ultima zi pentru ultimul loc de pe podium. Istoria s-a repetat şi campioana Galaţiului s-a impus la limită, după un meci spectaculos. Atletico a terminat pe locul III dar nu a primit şi medaliile de bronz deoarece organizatorii au premiat doar campioana naţională cu medalii şi trofeu. Rezultatele înregistrate de echipele gălăţene: Atletico: 2-4 cu FC Bucureşti, 2-3 cu AS Performer Constanţa şi 6-5 cu Zimbru Slobozia Conachi; „zimbrii” au pierdut 3-6 cu Performer şi 3-5 cu FC Bucureşti.
Echipele gălăţene au aliniat următoarele loturi de jucători: Atletico (conducător Vali Vrânceanu): Crăescu, Luca – Iurea, Timofte, Donici, Bădărău (6 goluri), Tudose (2), Grecu (2), Fălcaru; Zimbrul (Florin Anghel): Iancu - M. Grigoraş (1 gol), F. Grigoraş (1), Miron (2), Costian (2), Popescu (3), Boghean, Anghel, Rădulescu (1), Bălbărău şi Ureche. Zimbrii au beneficiat şi de un autogol. Campioană naţională a devenit echipa constănţeană, care a câştigat cu 6-2 meciul decisiv cu bucureştenii.