06 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Aur, argint şi bronz pentru CSU Galaţi la Naţionalele de marş

Duminică la Reşiţa a avut loc Campionatul Naţional de Marş pentru copii, juniori, tineret şi seniori şi Cupa Măzăran. Galaţiul a fost reprezentat cu cinste de atleţii de la CSU Galaţi care s-au întors acasă cu trei medalii. Echipa masculină în componenţa: Florin Iulian Rânceanu, Ştefan Popa şi Maricel Necula a devenit campioană la tineret şi a cucerit bronzul în întrecerea rezervată seniorilor. La individual, gălăţenii s-au poziţionat astfel: Necula, locul XII (1'58,40), Rânceanu, locul XIV (2'02,59) şi Popa, locul XV (2'08,47).
La feminin, echipa gălăţeană în formula: Veronica Iuliana Marinescu, Andreea Ilie, Andreea Arsine a cucerit medalia de argint. La individual, Andreea Arsine a fost aproape de podium dar a trebuit să se mulţumească la final cu locul IV. „Am avut o săptămână în care am fost foarte bolnavă. Nici în timpul cursei nu am fost ok, am resimţit o durere de ficat de la km 8 până până pe la km 12, am crezut că mor, nu mi-e uşor să accept ceea ce s-a întâmplat, am vrut mai mult dar mergem înainte”, ne-a declarat Andreea Arsine, sportivă care va încerca să ajungă la Olimpiada de la Rio de Janeiro. Pentru realizarea baremului olimpic, atleta are două variante: 30 martie Beckescaba sau 7 mai, la Roma. Coechipierele sale au obţinut la Reşiţa rezultatele: Veronica Iuliana Marinescu - locul V cu timpul: 1'44,35) şi Andreea Ilie - locul X cu 1'57,59.