03 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Băieţii de la CSU au rezistat 30 de minute în faţa Stelei
Divizia A la handbal masculin a programat la mijlocul acestei săptămâni jocurile unei etape intermediare. CSU Galaţi a primit în sala Siderurgistul vizita formaţiei Steaua Bucureşti, liderul autoritar al seriei A. Chiar dacă au avut în faţă nume grele ale handbalului masculin românesc, care nu demult au cochetat cu Naţionala, precum: Laufceac, Mazilu, Stamate sau Birtalan jr., conduşi de pe bancă de Vlad Mihăilă, handbaliştii gălăţeni nu s-au speriat şi au jucat, putem spune, de la egal la egal în prima repriză cu aceştia. Băieţii lui Mihai Pantea au început cu tupeu şi au condus pe tabela de marcaj în primele nouă minute. Apoi oaspeţii au preluat iniţiativa, dar intervenţiile portarului Florin Andronic nu le-au permis să se desprindă decisiv. Gălăţenii au alternat fazele spectaculoase cu ratări incredibile. Experienţa superioară a bucureştenilor şi-a spus cuvântul în partea a doua iar victoria la nouă goluri a venit firesc. Rezultat final: CSU Galaţi - Steaua Bucureşti 26-35 (15-17). CSU a folosit lotul: Andronic, Vîrlan, Condurache - Mârşiu (4 goluri), Bursuc (9), Grigore (2), Aniţa, Dorneanu (2), Păun, Secară (2), Anghel, Nica, Ghenghea, Roauă, Băhnăreanu (7), Purcărea. Celelalte rezultate ale etapei: ACS Interhandbal - CSM Bacău 2010 27-46, Handbal Teleorman - U Bucovina II Suceava 24-22, Poli Iaşi -CSM Focşani 2007 24-22, U Târgovişte - LPS Piatra Neamţ 34-28, HC Buzău 2012. Echipa gălăţeană se menţine pe locul VI cu 25 de puncte şi va mai juca în acest sezon două meciuri: cu U Bucovina II Suceava (22 mai, deplasare) şi cu CSM Focşani 2007 (25 mai, pe teren propriu).