20 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Băieţii lui Damian Băncilă au cucerit Pietricica
Liga a III-a a programat în weekend partidele antepenultimei etape din acest sezon. Oţelul II s-a deplasat la Roznov pentru confruntarea cu Ceahlăul II Piatra Neamţ. Oţelarii cei mici ne-au obişnuit cu suspansul şi se pare că le place să se joace cu tensiunea suporterilor. După ce săptămâna trecută, la jocul de pe teren propriu cu Ştiinţa Miroslava, au pierdut deşi au condus după 45 de minute cu 2-0, acum situaţia s-a inversat. Nemţenii au intrat la vestiare în avantaj, dar gălăţenii au întors soarta partidei în partea a doua şi şi-au adjudecat cele trei puncte.
„Un joc încrâncenat, cu o primă repriză echilibrată, noi am ratat prin Gohoreanu iar gazdele au deschis scorul la o neatenţie. Am avut o discuţie pe un ton apăsat la cabine, băieţii au înţeles şi şi-au schimbat atitudinea în repriza a doua şi vreau să-i felicit pentru asta. Momentul psihologic s-a consumat la scorul de 1-1, când Vlasie a apărat prima lovitură de la 11 metri de care a beneficiat Ceahlăul. De data asta am râs la urmă, ceea ce trebuie să recunosc că este cel mai frumos, dar aştept ziua în care tinerii noştrii jucători să aibă aceeaşi atitudine pe tot parcursul unui meci”, ne-a declarat antrenorul Damian Băncilă. Rezultat final: Ceahlăul II - Oţelul II 2-4 (1-0). Au marcat: Margine (min.43), Bobric (min. 77 din penalti) respectiv Gohoreanu (min.54 şi min.83), Lupu (min.65), Adăscăliţei (min.71). Echipa gălăţeană a folosit formula: Vlasie - Marus (min.41 Cazacu), Gâţă, Sipovic, Ciurea (min.46 Rusu) - Manea, Moglan, Moise (min.85 Constantinescu) - Adăscăliţei, Lupu, Gohoreanu. Celelalte rezultate: Bucovina Rădăuţi - Petrotub Roman 1-3, Aerostar Bacău - CSM Moineşti 4-1, Sporting Suceava - Young Stars Panciu 3-0 (oaspeţii s-au retras din campionat), Ştiinţa Miroslava - Kosarom Paşcani. Oţelul II a adunat 32 de puncte şi a urcat pe locul IV. Etapa viitoare, echipa noastră va juca pe teren propriu cu Kosarom Paşcani.