15 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Băieţii lui Tase n-au avut milă de vecini
Liga a II-a a programat în weekend partidele unei noi etape. Oraşul vecin a găzduit derbiul regional dintre CF Brăila şi FCM Dunărea. Prima repriză a fost destul de echilibrată şi s-a încheiat nedecis. În partea a doua, lucrurile au intrat pe făgaşul normal, gălăţenii au punctat de două ori într-un interval de cinci minute şi au închis astfel gura unor clevetitori care au aruncat vorbe aiurea cum că s-ar preda, facilitând astfel prima victorie din acest sezon a brăilenilor. „Un joc bun per ansamblu, în prima repriză ne-am închis foarte bine pe zona centrală, iar după pauză ne-am surprins adversarul pe flancuri şi am marcat două goluri importante. Chiar dacă pentru Brăila era un meci vital, ţelul nostru au fost cele trei puncte puse în joc, mă bucur că le-am obţinut şi vreau să-mi felicit băieţii pentru atitudine, determinare şi angajament”, ne-a declarat antrenorul principal Viorel Tănase. Scorul a fost deschis în min. 55, când Pribac a executat un corner iar Cârjan a trimis cu capul în plasă, iar peste cinci minute, Vali Munteanu a profitat de o gafă a portarului Botaş şi a închis tabela. Rezultat final: CF Brăila - FCM Dunărea 0-2 (0-0). 11-le folosit de dunăreni a fost: Măstăcan - Cristescu, Marin, Florea, D. Popescu - Cioinac, Cucu - V. Munteanu, State (Velescu), Pribac - Cârjan (Chelaru). Celelalte rezultate ale etapei: Gloria Buzău - Ceahlăul 1-1, Astra II - FC Snagov 1-1, Delta - Farul 2-2, Concordia - FC Botoşani 1-0, Săgeata - CS Otopeni 1-0, Dinamo II - Juventus 1-1. Cu două etape înainte de finalul turului, FCM Dunărea se situează pe locul IV cu 19 puncte. Etapa viitoare, trupa lui Tase va juca pe teren propriu cu Dinamo II.