06 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Baschetbalistele gălăţene s-au distrat cu bucureştencele
Weekend încărcat pentru echipele de baschet ale clubului gălăţean Phoenix. Fetele au evoluat pe teren propriu, în sala Florin Balaiş, unde au avut de înfruntat adversare din Capitală. La Under 16 s-a disputat partida dintre Phoenix LPS Panibu şi BC Star. Oaspetele, care au venit la Galaţi cu numai şapte jucătoare, iar după cinci minute au pierdut-o şi pe Denisa Fitero, accidentată au fost o pradă mult prea uşoară. Asta în ciuda unor declaraţii şi a unor gânduri că pot spera la un rezultat favorabil. În ciuda faptului că nu a fost în plenitudinea forţelor după o pneumonie care a ţinut-o departe de antrenamente, Iulia Răileanu a ţinut să-şi pună la respect adversarele încă de la început, ea reuşind primele şase puncte din primul sfert şi 10 din cel de-al doilea. Colegele ei, Irina Vasilache, cu o precizie de invidiat la aruncările de trei puncte, Ana Maria Dudu, excelentă în apărare şi Teodora Neagu, utilă în lupta de sub panou şi la recuperare, dar şi în faza de atac, chiar dacă a jucat cu genunchiul umflat, au completat-o şi victoria a fost una concludentă. Rezultat final: Phoenix LPS Panibu - BC Star 79-57 (16-6, 32-18, 16-17, 15-16). Pentru echipa noastră au evoluat: Ana Maria Dudu (6 puncte), Iulia Răileanu (31), Mihaela Hurduc (8), Teodora Neagu (6), Irina Vasilache(18), Sica Cuzic (4), Raluca Neculache (6), Alexandra Graur, Miruna Dudceac, Andreea Coja.  Duminică, în cadrul Campionatului Naţional Under 14 a avut loc disputa dintre Phoenix şi Olimpia. Micuţele baschetbaliste gălăţene, din rândul cărora s-au evidenţiat: Raluca Neculache, Bianca Nini, Andreea Creţu, Georgiana Amirei şi Andrea Þopa şi-au spulberat adversarele, scor final: 97-49. Etapa viitoare, ambele echipe vor evolua în deplasare: la Olimpia (Under 16) respectiv la CSS Sf. Gheorghe (Under 14). Tot în weekendul viitor, în Capitală are loc primul turneu la U 15.