06 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Baschetbaliştii de la CSM Galaţi, victorie de senzaţie în faţa liderului CSO Voluntari

Returul Ligii Naţionale de Baschet Masculin, grupa B, a început cu un derbi în sala Polivalentă Dunărea între ocupanta locului 3, CSM Galaţi, şi liderul neînvins, CSO Voluntari. Antrenorul Eugen Ilie, care este ajutat la pregătiri de Bogdan Bălănică, a pregătit foarte bine meciul cu fosta lui echipă, băieţii au respectat foarte bine planul tehnico-tactic stabilit, au prins o seară de excepţie şi au obţinut o victorie surprinzătoare, dar absolut meritată. Cu 5-ul de start: Armstrong, Krivokapic, Bogdanovic, Vlad, Martin, echipa gălăţeană a intrat foarte motivată pe parchet şi şi-a adjudecat primul sfert la o diferenţă de o posesie. Sfertul doi a început după acelaşi scenariu, căpitanul Corpodean a scuturat plasa de două ori la rând din afara semicercului, CSM-ul a condus cu 31-20 (min.14), dar oaspeţii, o echipă cu un buget net superior şi doi jucători care au evoluat în Euroligă au avut momente bune, au revenit spectaculos şi au intrat la vestiare în avantaj: 42-37. Pauza a fost un sfetnic bun pentru echipa gălăţeană, care a început cu un ecart de 5-0, a restabilit egalitatea, după care a preluat iniţiativa. MVP-ul partidei, americanul Armstrong şi-a dus echipa la +11 pe tabelă în min.33, scor: 68-57, dar a fost eliminat trei minute mai târziu pentru 5 greşeli personale. Finalul a fost incendiar, CSO Voluntari s-a apropiat ameninţător în ultimele 30 de secunde, dar Porter Bunton a transformat 2 din cele 4 libere de care a beneficiat şi a parafat o victorie frumoasă aplaudată de asistenţa prezentă în tribună. Rezultat final: CSM Galaţi - CSO Voluntari 83-78 (18-16, 19-26, 22-13, 24-23). Pentru echipa gălăţeană au evoluat: Armstrong 22 puncte, 8 recuperări, 2 pase decisive, 0 intercepţii; Krivokapic (10 p, 3, 6, 0); Bogdanovic (4 p, 5, 4, 0); Vlad (2 p, 2, 0, 1); Martin (8 p, 5, 0, 1); Negoiţescu (11 p, 6, 2, 0); Porter Bunton (15 p, 2, 3, 1); Corpodean (11 p, 9, 1, 1). Nu au fost folosiţi: Grecu, Sava, Giangu. Podiumul se prezintă astfel: 1. CSO Voluntari 17 p, 2. CSM Mediaş 16 p, 3. CSM Galaţi 16 p. Etapa viitoare, echipa noastră va întâlni tot acasă, pe 14 decembrie, de la ora 19.00, penultima clasată, CSM VSKC Miercurea Ciuc.

Sursa foto: Sportul Ilustrat