29 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Turneul final al Campionatului Naţional de volei s-a disputat în această săptămână la Tg. Mureş. După ce au debutat cu dreptul şi au detonat bomba împotriva gazdelor, micuţele voleibaliste gălăţence nu le-au dat nicio şansă nici celor de la Dinamo, care n-au mişcat decât în setul doi sau celor de la CSS Bega. Un meci foarte important s-a disputat sâmbătă între vechile rivale CSS Buzău şi ACSV Donaris 2010. „Vrăbiuţele” lui Nelu Ivanov au început fantastic, Andra a servit senzaţional, Kitzi a dus greul în atac iar Cristina a blocat-o extraordinar pe Matache, principala gură de tun a buzoiencelor şi tabela după mai puţin de un sfert de oră a arătat un neverosimil 25-5. Din păcate, celelalte coechipiere, poate doar cu excepţia Irinei Chisop, au arătat că le este frică sau mai degrabă suferă de un complex, să nu uităm că Buzăul ne-a bătut de fiecare dată în acest sezon şi tradiţia a fost respectată. Chiar dacă am mai avut o tresărire de orgoliu în setul patru, când „donaristele” au condus cu 9-3, minunea nu s-a întâmplat şi deznodământul s-a amânat pentru ultima zi a competiţiei. Rezultat final: CSS Buzău - ACSV Donaris 2010 3-1 (5-25, 25-18, 25-20, 25-22). Duminică s-a disputat partida Galaţi - Sibiu, pe care fetele noastre au câştigat-o cu 3-0, devenind campioane naţionale. După închiderea ediţiei s-au disputat ultimele meciuri: Timişoara - Buzău şi Tg. Mureş - Dinamo, dar care nu puteau schimba nimic în ce ne priveşte.