19 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Caiaciştii şi kanoiştii de la CSS Galaţi sunt în topul naţional la finalul anului competiţional

Duminică, la Bascov s-a încheiat sezonul competiţional 2019 la kaiac canoe. CSS Galaţi, antrenori Adina şi Adrian Maftei au avut evoluţii foarte bune şi la ultimele două concursuri la care au participat şi de unde s-au întors acasă cu medalii de toate tipurile. La Campionatul Naţional Maraton bilanţul a fost: două locuri 1, un loc 2, un loc 3 şi câteva locuri 4. Pe cea mai înaltă treaptă a podiumului au urcat: Valentin Dublea - Daniel Tăbăcaru, la canoe 2 pe distanţa 7 km şi Andrei Gorneac, la canoe 1 - 10 km. Argintul a fost obţinut în proba kaiac 2 feminin 10 km de: Teodora Maftei - Giulia Schmidt. Pe treapta a treia a podiumului a urcat echipajul: Dragoş Zimbilschi - Răzvan Lepădatu, în proba canoe 2 - 7 km. Sportivii gălăţeni au obţinut rezultate remarcabile şi la Cupa României juniori, astfel: Andra Maftei - două locuri 2: kaiac 1 - 200 m şi 500 m; Anamaria Chiroşcă: locul 2 canoe 1 - 200 metri şi locul 3 canoe 1 - 500 metri. Alte rezultate: Valentin Dublea, Andrei Dublea, Cosmin Moţoc, Daniel Tăbăcaru - locul 4 la canoe 4, 1000 metri; Dragoş Voinea - locul 5 la kaiac, 1 - 200 metri. După toate performanţele obţinute, CSS Galaţi, antrenori: Adriana şi Adriana Maftei, a ocupat locul 3 în clasamentul general.