26 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
În perioada 12 - 14 aprilie a avut loc la Brăila, în sala LPS, turneul zonal junioare IV (euroregiunea RO 2) din cadrul Campionatului Naţional de handbal. Din Galaţi au participat: CS Danubius 2010, Handbal Art şi CSS. Dintre acestea, cea mai bună evoluţie a avut-o CS Danubius 2010, care a înregistrat rezultatele: 9 - 20 cu CSS Tulcea, 15 - 8 cu Handbal Art, 15 - 5 cu CS Murfatlar,13 - 12 cu LPS Brăila. „Meciul decisiv a fost cu echipa gazdă, LPS Brăila. După ce la pauză eram conduşi cu trei goluri, în repriza a doua am revenit şi la 12 - 12, am înscris golul decisiv în ultimul minut. La scor egal se califica Brăila, având golaveraj superior”, ne-a declarat preşedintele Manuel Ivan. Lotul folosit: Georgiana Hilohi, Teodora Bujeniţă, Georgiana Popa, Cătălina Ungureanu, Denisa Cristorian, Mădălina Neagu, Olivia Vlase, Rebeca Stan, Geanina Grigore, Andreea Năstasă, Silvia Turcu, Ioana Onciu, Ana Maria Jaşcu, Alina Maruseac, Alexandra Pintilie, Cristina Goga, Andrada Ioniţă, Ramona Căuş (antrenor emerit, prof. Miron Stanciu). CS Danubius 2010 s-a calificat pentru turneul semifinal, ce se va desfăşura în perioada 17 -19 mai, la Iaşi sau Oneşti. Alături de echipa pentru faza semifinală s-au mai calificat: CSS Constanţa, Happy Kids Medgidia respectiv din euroregiunea RO 1: LPS Iaşi, OK Sport Oneşti, LPS Suceava şi LPS Roman.