15 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Calificare dramatică pentru Politehnica
Cupa României Timişoreana a programat sâmbătă partidele din faza a doua în care au fost implicate şi trei echipe gălăţene. Stadionul Siderurgistul a găzduit derbiul local dintre Oţelul II şi Politehnica. Chiar dacă cele două combatante nu au reuşit să marcheze, nici după 120 de minute, meciul a fost antrenant, cu numeroase faze la cele două porţi. Trupa lui Vivi Stamate şi Tudorel Pelin, întărită cu câţiva jucători de la prima echipă, a avut iniaţiva, dar Elek a fost campionul ratărilor. Din minutul 50, gazdele au fost nevoite să evolueze în inferioritate după ce Sipovici a fost eliminat. Echilibrul numeric s-a restabilit în minutul 115 când studenţii l-au pierdut pe Serian, accidentat. Loteria penaltiurilor a dat câştig de cauză „politehniştilor”, care au avut nervii mai tari, beneficiind şi de inspiraţia portarului Stoica. Rezultat final: Oţelul II - Politehnica 2-3 după lovituri de departajare (0-0, 0-0, 0-0, 0-0). Au marcat: Petean, Blănaru respectiv Chiriac, Grozea, Coman. Au ratat: Cucu, Cojoc, Elek respectiv Ableta. Au evoluat formaţiile: Oţelul II: Abraham - Cârjă, Stoica, Sipovici, Cucu - Cojoc, Negoescu (min. 91 Marus) - Petean, Avram (min. 61 Blănaru), Miron (min. 61 Murgoci) - Elek. Politehnica (antrenor Damian Băncilă): Stoica - Grozea, Stamate, Anghel, Racoviţă - M. Munteanu, Chiriac, D. Crăciun - I. Cristian, Neta, Ableta. Au mai intrat: Velicu, Serian şi M. Coman. La aceeaşi oră, pe stadionul „Dunărea” s-a disputat confruntarea dintre FCM Dunărea II şi CS Panciu. Calculele hârtiei au fost respectate, vrâncenii au marcat încă din min. 6 prin B. Stoian, golul care le-a adus calificarea în faza următoare programată pe 12 august. Antrenorul gălăţean Alexandru Avanu a folosit formula: Posteucă - Braşoveanu, Căldăraru, Tudoran, Petică - Mihu, Bostan, Huhulea, Cojocaru - State, Grosu. Au mai evoluat: Comănescu, Ghiocel, Petrea şi Diaconu.