14 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Campioana Juventus 2007 Toflea s-a calificat la turneul zonal

Stadionul din Ghidigeni a găzduit sâmbătă după-amiază partida retur Juventus 2007 Toflea -CS Făurei din cadrul Campionatului Naţional de fotbal pentru Juniori A1. După victoria din manşa tur de la Făurei, scor 3-2, partidă în care Clisu a izbutit hattrick-ul, Juventus şi-a respectat statutul de favorită şi a tranşat confruntarea încă din prima repriză când au înscris de patru ori. După pauză, cei din Toflea au luat piciorul de pe acceleraţie dar chiar şi aşa au mai dat un gol, în timp ce oaspeţii au reuşit golul de onoare. Rezultat final: Juventus 2007 Toflea - CS Făurei 5-1 (4-0). Pentru echipa din judeţul nostru au marcat: Romario Nica, Vasile Nica, Iancu, Clisu şi Miron. Formula folosită de învingători: Bahica - A. Gheorghe, Stoica, V.Nica, Gh. Gheorghe - Răducan, Hondar, Miron - Iancu, Clisu, R.Nica. Rezerve: Lascăr, Urâtu, Prisecaru şi Căpitan. Cu scorul general 8-3, echipa din Toflea se califică în premieră la faza zonală. Tragerea la sorţi va avea loc marţi la prânz la sediul Federaţiei Române de Fotbal, în urnă fiind 20 de echipe ce vor fi împărţite în patru turnee zonale pe criterii geografice.