19 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Campionii de la CSM Dunărea au dezamăgit la Braşov

Liga Naţională de hochei pe gheaţă a programat în weekend jocurile unei noi etape. Patinoarul din Braşov a găzduit dubla ASC Corona - CSM Dunărea Galaţi. Braşovenii, în ciuda faptului că au jucat şi în Liga MOL şi joi şi vineri, s-au concentrat pe campionat unde aveau nevoie de victorii pentru a-şi asigura locul de play-off. Soarta primului meci s-a decis în prima repriză, Corona a înscris de două ori şi a fost suficient. Echipa gălăţeană a început cu Bogdan Popa în poartă, care a primit pedeapsă de rea conduită în min.13 după care a fost schimbat cu Lucian Hangan, care şi-a făcut bine treaba şi nu a mai încasat niciun gol. Din păcate, Dunărea, deşi în ultima repriză a avut 18 şuturi la poarta gazdelor, nu a reuşit să marcheze. Rezultat final: ASC Corona Braşov - CSM Dunărea 2-0 (2-0, 0-0, 0-0). Partida revanşă s-a desfăşurat după acelaşi scenariu. După 2-0, campioana en-titre a marcat şi ne-a dat un gram de speranţă, dar imediat a fost pusă la respect de Corona, care a învins cu 5-2 (2-0, 2-1, 1-1). Pentru CSM Dunărea au marcat: Ojanen şi Durkech, cu Chernenko ca „assists”. În Top 10 marcatori se află trei componenţi ai echipei noastre: Levente Lorincz - 49 puncte (24 goluri+25 pase decisive), locul IV; Robert Krajci - 47 puncte (25 goluri+22 pase decisive), locul V; Sergii Chernenko 45 puncte (18 goluri+27 pase decisive). CSM Dunărea se află pe locul I în clasament, cu 68 de puncte din 32 meciuri disputate, fiind urmată de Sport Club Miercurea Ciuc - 67 de puncte din 30 de meciuri. Etapa viitoare, pe 5 şi 6 februarie, la Miercurea Ciuc va avea loc derbiul Sport Club Miercurea Ciuc - CSM Dunărea Galaţi.