01 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Campionii de la CSM Dunărea se menţin în top

Liga Naţională de hochei pe gheaţă a programat la sfârşitul săptămânii trecute jocurile unei noi etape. Patinoarul Dunărea din oraşul nostru a găzduit dubla Sportul Studenţesc - CSM Dunărea. Problema învingătoarei nu s-a pus niciun moment. Partida de sâmbătă seara a consemnat la final un scor mai strâns ca niciodată, bucureştenii reuşind chiar să-şi adjudece ultima repriză. Rezultat final: Sportul Studenţesc - CSM Dunărea 6-9 (1-5, 1-2, 4-2). Pentru echipa gălăţeană au marcat: Durkech, Alexandru Cristi Munteanu (2), Nagy, Donika, Lorincz, Krajci, Hildebrand şi Alexandru Ionuţ Munteanu. Dunărenii s-au răzbunat însă duminică, zi când au înscris 20 de goluri, dintre care 13 în cea de-a doua repriză. Rezultat final: Sportul Studenţesc - CSM Dunărea 4-20 (1-2, 0-13, 3-5). Au marcat pentru campioana en-titre: Anton Cristian Popa, Krajci (6), Donika (3), Durkech (3), Lorincz (5), Necula, Pal. După 22 de etape, echipa gălăţeană a acumulat 48 de puncte şi se află pe locul II la egalitate cu echipa din fruntea clasamentului, Sport Club Miercurea Ciuc.