20 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Campionii invincibili de la CSM Dunărea i-au învins pe ciucani de două ori

Liga Naţională de hochei pe gheaţă a programat vineri şi sâmbătă partidele celei de-a III-a etape. La Galaţi, pe Patinoarul Dunărea şi-au dat întâlnire CSM Dunărea şi Sport Club Miercurea Ciuc. Primul duel dintre campioana en-titre şi multipla campioană din Ciuc a fost interesant. Echipa gălăţeană, care a transferat în ultimele două zile doi slovaci: Juraj Durkech şi Robert Krajci, a reuşit să deschidă scorul repede prin Lorincz, care a profitat de prima superioritate numerică, ajutat de ucrainenii Ryabenko şi Chernenko. Oaspeţii au ripostat, au egalat, dar imediat Lorincz, asistat de Chernenko şi Nagy, şi-a readus echipa în avantaj. Cea de-a doua repriză a fost la fel de disputată, CSM Dunărea a transformat un şut de penalitate prin Alexandru Cristian Munteanu, dar ciucanii au revenit şi au redus diferenţa încă odată. Gălăţenii au apăsat pedala de acceleraţie în ultimele 20 de minute şi au reuşit să înscrie de trei ori prin: Szocs (Donika, Pal), Donika (Pal, Szocs) şi Krajci, slovacul marcând în inferioritate numerică. Rezultat final: CSM Dunărea - SC Miercurea Ciuc 6-3 (2-1, 1-1, 3-1).

Cea de-a doua partidă care s-a disputat sâmbătă seara a avut un final dramatic. Gălăţenii au intrat foarte motivaţi pe gheaţă şi după primele 20 de minute au condus cu 4-1. Repriza a doua a fost albă, cu ocazii de ambele porţi, eliminări, dar fără goluri. Ultima repriză a fost plină de suspans, ciucanii, fără punct în acest sezon şi cu orgoliul rănit au revenit spectaculos şi au egalat în ultimul minut din timpul regulamentar. Zeiţa Fortuna a fost de partea gazdelor şi eroul meciului a fost Szocs, care a izbutit golul de aur în overtime, după ce mai perforase poarta adversă de două ori şi în timpul regulamentar. De remarcat că poarta celor de la CSM Dunărea a fost apărată de Bogdan Alexandru Popa, care l-a înlocuit în acest joc pe „naşul” Viorel Radu. Rezultat final: CSM Dunărea - SC Miercurea Ciuc 5-4 ot (4-1, 0-0, 0-3, 1-0). După trei  etape, CSM Dunărea se menţine în fotoliul de lider cu 17 puncte. Echipa gălăţeană va juca în runda următoare la Gheorgheni cu Progym (2 şi 3 octombrie, de la ora 17.30).