08 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Cătălin Geru se menţine lider în topul marcatorilor

La Gheorgheni s-a încheiat duminică seara cel de-al patrulea turneu din cadrul Ligii Naţionale de Hochei pe gheaţă. Echipa gălăţeană CSM Dunărea a câştigat conform previziunilor partida cu Sportul Studenţesc, formaţie ce nu a acumulat niciun punct în acest sezon. Rezultat final: CSM Dunărea Galaţi - Sportul Studenţesc 11-1 (4-0, 4-1, 3-0). Pentru echipa gălăţeană au marcat: Rasner, Geru, Stanislav Eis, Kertesz (repriza I); Irimia, Gergely, Spiridon (2), repriza a II-a; Geru, Kertesz, Gergely (repriza a III-a). În celălalt meci al zilei: Progym Gheorgheni - Steaua Bucureşti 2-4. Situaţia din clasament se prezintă astfel: 1. Steaua Bucureşti 28 puncte (10 jocuri) , 2. Progym Gheorgheni 19 p (10 jocuri), 3. CSM Dunărea Galaţi 13 p (9 jocuri), 4. Sportul Studenţesc 0 p (11 jocuri). Primele două clasate se califică în semifinale unde se vor duela cu cei de la Corona Braşov şi HSC Csikszereda Miercurea Ciuc. Următorul turneu va avea loc în weekend la Cârţa, urmând ca ultimele două să fie la Galaţi. Echipa gălăţeană este foarte bine reprezentată în topul marcatorilor: Cătălin Geru 24 puncte (13 goluri+11 pase decisive), locul I-II, la egalitate cu Mircea Constantin (Steaua); Adam Pometlo 20 p (3 goluri+17 pase) - locul III; Adam Chmelar 14 p (9 goluri+5 pase) - locul VII; Kertesz 13 p (3 goluri+ 10 pase) - locul X.