Ce luptă aprigă! United s-a calificat spectaculos în Final Four-ul Cupei României

Sala Polivalentă Dunărea a găzduit marţi seara încă un episod al duelului dintre United Galaţi şi FK Odorheiul Secuiesc, de data aceasta în sferturile de finală ale Cupei României la futsal. Publicul gălăţean, care a răspuns prezent în număr mare, nu a regretat niciun moment alegerea făcută, pentru că cele două combatante le-au oferit un spectacol total. Chiar dacă au resimţit absenţa golgeterului Araujo, suspendat după cartonaşul roşu încasat la Deva, „tigrii” lui Florin Ignat şi-au scos colţii de la început şi au condus pe tabela de marcaj de mai multe ori: 1-0, 2-1, 3-2 la pauză. Scorul a fost deschis de Toto Cireş, iar în prima repriză pe lista marcatorilor echipei noastre s-au regăsit şi Crăciun, după o acţiune personală, şi Pele, după assistul lui Ignat. Replica harghitenilor a fost consistentă şi în min.23 se consemna egalitatea, scor 3-3. Echipa gălăţeană, deţinătoarea trofeului, a apăsat pedala de acceleraţie, Ignat i-a pasat lui Pele pentru 4-3, iar Boşneagă, cu sânge rece a majorat avantajul, 5-3 în min.28. Ultimele 10 minute au fost pline de suspans. FK Odorheiul Secuiesc a revenit cu multă energie, a redus mai întâi diferenţa şi apoi ne-a dat fiori reci tuturor celor prezenţi în tribună, ratând egalarea în două situaţii uriaşe: o lovitură de la 10 metri în min.35 şi un şut respins în extremis de pe linia porţii de gălăţeanul nostru cu inimă de aur, Florin Ignat. Rezultat final: United Galaţi - FK Odorheiu Secuiesc 5-4 (3-2). Lotul de jucători: Toniţă, Cârdei - Burdujel, Dudău, O.Cireş, Pele, Ignat, Crişan, Crăciun, Krstic, Boşneagă, Oană, Arhire. Pentru Final Four-ul Cupei României s-au calificat: United Galaţi, Autobergamo Deva, West Deva şi Kereszthegy Remetea. *sursa foto: Sportul Ilustrat