28 MARTIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea

Luptă pe viaţă şi pe moarte la partida disputată duminică la sala Siderurgistul. Ajunse cu cuţitul la os, fetele de la Danubius au jucat excelent în startul partidei şi au reuşit să se desprindă la cinci goluri la jumătatea primei reprize. Golgetera Ligii Naţionale, Iryna Glibko şi-a revenit după două evoluţii slabe, conaţionala sa Iulia Zaremba a secondat-o bine, aflându-se la cel mai bun joc al său de la sosirea la Galaţi, apărarea condusă de Irina Lazarin şi Daciana Curtean a fost la datorie şi echipa gălăţeană s-a menţinut în avantaj până în minutul 55, dând impresia că vor obţine cea de-a doua victorie din acest sezon. Ultimele cinci minute au fost de groază pentru fetele pregătite de Alexandrina Soare. Diferenţa a fost făcută de jucătoarele experimentate din cele două loturi, Cătălina Cioaric s-a pierdut în două momente cheie, în timp ce din tabăra olteană au ieşit la rampă portarul Ionica Munteanu, cu patru parade senzaţionale şi Carmen Amariei, căreia nu i-a tremurat mâna, şi reuşind golul decisiv. Danubiusul a avut totuşi şansa egalării în ultimele 40 de secunde, în dublă superioare dar gălăţencele s-au precipitat şi nu au izbutit nici măcar să tragă la poartă. SCM Craiova acumulează 9 puncte în timp ce echipa gălăţeană rămâne la cota trei, cu şanse minime de supravieţuire în LN.

HC Danubius Galaţi - SCM Craiova 29-30 (16-14)

sala Siderurgistul, spectatori: 300

Formaţii:

HC Danubius (antrenor Alexandrina Soare): Cristina Bobeică (1 intervenţie), Daniela Ancerencu (5 intervenţii), Ramona Ciontu (3 intervenţii) - Iulia Zaremba (7 goluri), Iulia Artean, Daciana Curtean (1), Cătălina Cioaric (3), Irina Lazarin (3), Mihaela Pătuleanu, Delia Mărginean (1), Iryna Glibko (14).

SCM Craiova (antrenori Nicolae Burcea şi Grigore Albici): Ildiko Barbu (3 intervenţii), Ionica Munteanu (5 intervenţii) - Maria Ianăşi (2 goluri), Andreea Mitran (2), Simina Vezentan, Daniela Băbeanu (1), Carmen Ilie (1), Mihaela Briscan (1), Carmen Amariei (8), Ana Maria Apipie (2), Andreea Dincu (3), Oana Gogoriţă (8), Elena Nicu, Elena Florică (2).

Aruncări de la 7 metri: Danubius - 8 (1 ratată), SCM Craiova - 4 (1 ratată)

Eliminări: Danubius - 6 minute; SCM - 8 minute (Băbeanu descalificată în min. 60)

Arbitrii: Ana Maria Duţă (Bucureşti) - Diana Florescu (Piteşti)

Evoluţia scorului: 1-2 (min. 3), 3-2 (min. 6), 10-6 (min. 15), 12-7 (min. 18), 14-11 (min. 26), 16-12 (min. 28), 16-17 (min. 33), 19-17 (min. 37), 21-22 (min. 41), 23-22 (min. 43), 26-23 (min. 47), 29-27 (min. 55), 29-30 (min. 60)