19 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
CSM Arcada Galaţi mai are patru finale până la primul titlu

Play-off-ul Diviziei A1 la volei masculin a programat în weekend partidele unei noi etape. CSM Arcada a jucat la Dobroieşti cu CSM Bucureşti. Echipa gălăţeană pregătită de antrenorul Sergiu Stancu a trecut cu brio peste un examen dificil în dauna unui adversar incomod care a încercat să încurce şi mai mult situaţia din fruntea clasamentului. Gălăţenii au intrat hotărâţi pe teren şi şi-au adjudecat destul de uşor primul set. Bucureştenii antrenaţi de gălăţeanul Marian Apostu şi-au arătat colţii în setul 2 când s-au aflat de mai multe ori în avantaj: 6-1, 12-9, 16-12 şi 17-15. Căpitanul Raici a sunat adunarea, Borovnjak şi Cuciureanu au răspuns prezent, echipa gălăţeană a reuşit o serie de opt puncte consecutive şi scorul a devenit 2-0 la seturi. CSM Bucureşti nu a renunţat şi a condus cu 11-8 în cel de-al 3-lea set, dar băieţii noştri s-au mobilizat şi au încheiat socotelile în minim de seturi. Rezultat final: CSM Bucureşti - CSM Arcada Galaţi 0-3 (-19, -18, -21). Echipa gălăţeană a folosit formula : Perez, Terzici 7 puncte, Cuciureanu 7 p, Raici 12 p, Borovjnak 15 p, Bissette 12 p - Cabrera, libero. Situaţia din clasament se prezintă astfel: 1. CSM Arcada Galaţi 62 puncte, 2. ACS VM Zalău 59 p, 3. SCM U Craiova 57 p, un meci mai puţin. Partida Dinamo - SCM U Craiova s-a jucat luni seară după închiderea ediţiei. CSM Arcada mai are de jucat patru meciuri până la terminarea campionatului: cu Dinamo, pe 20 aprilie, la Galaţi; cu ACS VM Zalău, pe 25 aprilie în deplasare; cu SCM U Craiova, pe 1 mai acasă şi cu Steaua, la Bucureşti, pe 4 mai.

Sursa foto: Sportul Ilustrat