03 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
CSM Arcada pleacă cu trei puncte de la Zalău. Următoarea escală, în Serbia la Kragujevac

Turul de forţă continuă pentru campioana României. La trei zile după victoria din CEV Cup, 3-0 cu sârbii de la Radnicki Kragujevac, CSM Arcada a revenit pe teren şi a jucat în campionatul intern în deplasare cu SCM Zalău. Aşa cum se anticipa, echipa gălăţeană antrenată de Sergiu Stancu a avut în faţă un adversar incomod, dar a ştiut să gestioneze bine situaţiile complicate şi să obţină prima victorie de trei puncte.
CSM Arcada şi-a adjudecat primul set, dar zălăuanii au revenit, au preluat iniţiativa şi au egalat situaţia la seturi. Soarta meciului s-a decis în actul trei, gazdele au condus cu 10-6, dar băieţii noştri nu s-au pierdut cu firea, şi-au valorificat mai bine atuurile şi au trecut în avantaj. Echilibrul s-a menţinut mult timp şi în setul 4, CSM Arcada a apăsat acceleraţia şi a închis meciul cu două blocaje marca Sobirov. Rezultat final: SCM Zalău - CSM Arcada 1-3 (-21, 20, -20, -23).
Echipa gălăţeană a început meciul cu formula: Talpă 5 puncte, Bartunek 1 p, Madsen 15 p, Sobirov 7 p, Malescha 7 p, Bala 3 p - Kantor, libero. Au mai jucat: Magdaş 8 p, Raţă 13 p, Butnaru 3 p, Lescov 3 p, Smits 1 p, Mihălescu 7 p, Cristudor - libero. După trei etape, CSM Arcada are cinci puncte şi un meci mai puţin disputat. Echipa noastră va juca două meciuri în această săptămână: returul cu Radnicki, miercuri, 26 octombrie, şi cu Ştiinţa Explorări Baia Mare, sâmbătă, 29 octombrie, ambele în deplasare.