20 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
United a obţinut o victorie spectaculoasă înaintea debutului în UEFA Futsal Champions League

Sala Polivalentă Dunărea a găzduit sâmbătă seara partida United Galaţi - Luceafărul Buzău din cea de-a cincea etapă a Ligii 1 la futsal. Cei prezenţi în tribună nu au regretat deloc alegerea făcută pentru că au putut asista la un meci spectaculos, cu 12 goluri, 5 bare şi alte ocazii la cele două porţi. Cu gândul la jocurile din grupa Main Round din Liga Campionilor programate la Galaţi în perioada 26-29 octombrie, tigrii lui Florin Ignat şi-au făcut temele, au exersat anumite scheme în faţa unui adversar incomod care le-a pus probleme. United a condus cu 2-0 după golurile internaţionalilor Araujo şi Cireş, buzoienii au redus diferenţa, dar Boşneagă a refăcut avantajul şi scorul la pauză a fost 3-1.
Spectacolul a fost total în partea a doua. Luceafărul a marcat prima, echipa gălăţeană a replicat prompt prin dubla golgeterului Pele care a dus scorul la 5-2 în min.30. Cu şase minute înainte de final, tabela arăta 6-3 după o nouă reuşită a lui Toto Cireş. Buzoienii nu au renunţat, au revenit după două goluri consecutive, dar Pele a rispit emoţiile cu patru secunde înainte de minutul 40. Rezultat final: United - Luceafărul 7-5 (3-1). Echipa gălăţeană a început cu formula: Toniţă - Crişan, Boşneagă, Pele, Araujo. Au mai jucat: Cârdei - Dudău, Burdujel, Petică, Arhire, O.Cireş, Crăciun, Ignat, Oană. United se menţine pe primul loc în Liga 1 cu 13 puncte. *sursa foto: Sportul Ilustrat