03 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
CSM Dunărea a bătut Progymul şi rămâne în cărţile calificării

Cel de-al cincilea turneu din cadrul LNH s-a desfăşurat în weekend la Cârţa (judeţul Harghita). Echipa gălăţeană a ajuns în ultimul moment la locul faptei şi a fost nevoită să joace imediat cu liderul Steaua. Chiar dacă bucureştenii au condus de la început, primele două reprize au fost echilibrate, băieţii lui Marius Trandafir irosind ocazii uriaşe de gol. Steaua a profitat de oboseala adversarilor şi s-a desprins decisiv în startul ultimei reprize. Rezultat final: Steaua - CSM Dunărea 5-3 (2-1, 2-1, 1-1). Legiunea cehă şi-a făcut datoria şi a marcat golurile echipei noastre: Adam Chmelar, Stanislav Eis şi Adam Pometlo. Cel de-al doilea joc a avut loc sâmbătă după-amiază cu Progym Gheorgheni. Conştienţi de importanţa partidei, gălăţenii s-au mobilizat exemplar şi au obţinut o victorie foarte importantă. Un rol important l-au avut cei trei veterani: Viorel Radu, care pur şi simplu a închis poarta, Paul Burada şi Cătălin Geru, ambii reuşind să înscrie câte un gol. Lista marcatorilor a fost completată de Filip Randa. Rezultat final: CSM Dunărea Galaţi - Progym Gheorgheni 3-0 (1-0, 0-0, 2-0). Partida cu Sportul Studenţesc din ultima zi a turneului s-a disputat după închiderea ediţie. Echipa gălăţeană se menţine pe locul trei cu 16 puncte şi trei restanţe.