20 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
CSM Dunărea a cedat în ultimul minut de prelungiri

Echipa gălăţeană a jucat luni seară cu UTE Budapesta, o formaţie poziţionată pe podiumul Ligii MOL. Partida a fost echilibrată, CSM Dunărea a jucat cu mult curaj dar a fost lipsită de şansă iar imprecizia la finalizare au oprit-o să câştige chiar în timpul regulamentar. Dunărenii au intrat montaţi pe gheaţă, au irosit ocazii bune dar cei care au marcat au fost oaspeţii. În repriza secundă, iniţiativa au avut-o cei de la UTE, dar Dunărea s-a apărat eroic chiar dacă a avut de suportat şi o dublă inferioritate numerică. Campioana României a controlat cu autoritate cea de-a treia repriză, atacantul slovac Ondrej Rusnak, ajutat de Donika şi Rasulov, aducând egalarea pe tabela de marcaj în min.51 şi a continuat să pună presiune, dar Donika, în două situaţii, Rusnak sau Szocs, au trecut pe lângă victorie. În overtime, prima ocazie i-a aparţinut lui Bushbacher, care pe contraatac a scăpat singur cu portarul advers dar a greşit ţinta. După alte oportunităţi la ambele porţi, maghiarii au marcat golul victoriei cu 50 de secunde înainte ca partida să ajungă la şuturi de penalitate. Rezultat final: CSM Dunărea Galaţi - UTE Budapesta 1-2 ot (0-1, 0-0, 1-0, 0-1). Antrenorul Marius Trandafir a trecut pe foaia oficială lotul: Vlastimil Lakosil, Bogdan Popa-portari; Linia a I-a: Nandor Tamas, Timur Rasulov-Ondrej Rusnak, Phil Bushbacher, Vitali Donika; Linia a II-a: Szabolcs Hildebrand Szabolcs, Attila Goga-Ede Mihaly, Szabolcs Szocs, Levente Lorincz; Linia a III-a: Zsombor Pal, Erik Bednar-Adrian Irimia, Alexandru Cristian Munteanu, Anton Cristian Popa; Rezerve: Alexandru Ionuţ Munteanu, Bogdan Neagoş. CSM Dunărea se menţine pe locul VII cu 35 de puncte din 30 de meciuri. Echipa gălăţeană va juca pe 16 şi 17 decembrie, la Galaţi dubla restanţă din Liga Naţională cu Sportul Studenţesc iar în perioada 20-23 decembrie, se va lupta să câştige Cupa României, la Braşov.