23 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
CSU a pierdut derbiul de la Focşani dar i s-au anulat 15 puncte în setul doi

Derbiul seriei Est a Diviziei A2 la volei feminin a avut loc vineri seara în sala Polivalentă din Focşani şi a adus faţă în faţă cele două echipe neînvinse în acest sezon CSM Focşani 2007 şi CSU Galaţi. Gazdele şi-au luat toate măsurile şi şi-au adjudecat primul set după o luptă strânsă, cu ajutorul câtorva mingi date de arbitrii ieşeni Iacob -Samoilă. Buba s-a spart în setul doi, când abia la scorul de 11-15, de la masa oficială s-a semnalizat că la echipa gălăţeană trebuie să servească o jucătoare care nu era în teren. „Fetele au decis să joace cu tricourile negre, în semn de omagiu pentru decesul tatălui lui Flori Chirilov, în febra meciului am încurcat fluturaşul şi am trecut la Andreea Ordeanu numărul 7 în loc de 8. Problema e că la începutul setului, arbitrul secund a verificat formula şi a dat ok că setul poate începe pentru ca apoi la scorul de 15-11 pentru noi să se constate greşeala şi să ni se anuleze toate punctele acumulate. Este adevărat că am greşit şi eu, dar în mod normal trebuia să fiu avertizată la început, făceam schimbarea şi nu se mai ajungea în această situaţie neplăcută. La meci a fost prezent şi Silvian Lungu, preşedintele Comisiei de Arbitri, care a făcut un raport suplimentar cu ceea ce s-a întâmplat şi cu siguranţă arbitrii vor fi suspendaţi. Nu ştiu cum ar fi decurs lucrurile de la 1-1 la seturi, Focşaniul a fost echipa mai omogenă, noi ne-am bazat pe cele trei vârfuri: Dudnic, Chirilov şi Ivan şi a câştigat. Vom mai juca de trei ori în acest sezon şi promitem să nu mai pierdem niciodată”, ne-a declarat antrenoarea Ileana Berdilă. Rezultat final: CSM Focşani 2007 - CSU Galaţi 3-1 (21, 9, -12, 20). Formula folosită de echipa gălăţeană: Elena Ivan, Teodora Şabloschi, Adriana Dudnic, Ioana Stoica, Andreea Ordeanu, Florina Chirilov, Violeta Stan -libero. A mai jucat: Roxana Petre. Ultima etapă a turului programează meciul CSU Galaţi - SLEN 90 Medgidia (21 noiembrie, sala „Dunărea”, ora 12.00).