CSU Danubius a pierdut la limită în faţa semifinalistei Cupei EHF

Greu de crezut aşa ceva. CSU Danubius Galaţi a jucat sâmbătă după-amiază în sala Dunărea cu SCM Craiova, într-o partidă restanţă din Liga Florilor la handbal feminin. Fetele pregătite de Valeriu Costea au luptat şi au jucat de la egal cu singura echipă din campionatul intern care a învins CSM Bucureşti şi este calificată într-o semifinală europeană. În prima repriză s-a mers cap la cap, gălăţencele au condus cu 3-2 şi 4-3, Alla Sheiko, cu început bun de meci a irosit însă o aruncare de la 7 m, oltencele au profitat şi au trecut în avantaj de două goluri în min.20. Pivotul Nicoleta Safta a egalat la 9 pentru ca căpitanul Iulia Stroia să păstreze echilibrul la pauză cu un gol prin surprindere în ultima secundă. Danubius a început excelent cea de-a doua repriză, cu trei goluri consecutiv semnate Daciana, Iulia şi Nico şi s-a desprins pe tabela de marcaj: 14-11 în min.35. Din păcate, arbitrii şi-au intrat în rol şi nu au judecat cu aceeaşi unitate de măsură câteva faze, dictând imediat eliminări în tabăra gălăţeană şi doar cartonaşe galbene pentru ocupanta locului 2 în Ligă şi situaţia s-a inversat: 15-18 (min.49) şi 17-20 (min.53). Finalul a fost dramatic, ucraineanca Alla Sheiko a redus diferenţa la un gol, Craiova a avut ultimul atac în ultimele 15 secunde şi a câştigat greu. Rezultat final: CSU Danubius - SCM Craiova 20-21 (11-11). Echipa gălăţeană a jucat în formula: Elena Şerban (8 intervenţii), Emilia Anghel (6), Roxana Caragea - Cristina Marcu, Denisa Şelever (2 goluri), Daciana Balaban (2), Nicoleta Safta (2), Alla Sheiko (4), Andreea Taivan (2), Iulia Stroia (2), Dajana Jovanovska (3), Elena Livrinikj (3), Tamara Bokaric. Au mai făcut parte din lot: Cristina Clisu, Andreea Mihart şi Andreea Beleska. CSU Danubius se menţine pe penultimul loc cu 15 puncte şi va juca etapa viitoare, pe 4 aprilie în deplasare cu CSM Bistriţa.