25 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Derbiul Oţelul - Viitorul s-a încheiat nedecis
La sfârşitul săptămânii s-au desfăşurat jocurile penultimei etape a sezonului regulat din Campionatul republican. Derbiul seriei a III-a s-a disputat pe stadionul Siderurgistul între Oţelul, locul II şi Viitorul Constanţa, locul I. Ambele partide au fost aprig disputate, la juniori A au condus constănţenii, apoi oţelarii au restabilit egalitatea după doar cinci minute. Dramatică a fost confruntarea juniorilor B, gălăţenii au marcat primii, oaspeţii au condus cu 2-1 dar în cel de-al doilea minut de prelungiri s-a stabilit o remiză. Rezultate: 1-1 (a marcat: Tudorie), respectiv 2-2 (Dajbog, Stroe). Celelalte echipe din oraşul nostru au evoluat în deplasare. LPS a mers în Ghencea unde a întâlnit pe Steaua. Gălăţenii au profitat de faptul că gazdele nu au asigurat asistenţa medicală în timp util la confruntarea juniorilor A şi au câştigat cu 3-0, la „masa verde”. Juniorii B au intrat pe teren şi steliştii s-au impus cu 3-2, pentru liceeni marcând Candachia şi Munchiu. O misiune mai uşoară au avut cei de la Dunărea care au jucat la CS Otopeni, lanterna seriei. Dunărenii au învins clar, cu acelaşi scor 5-1 prin golurile lui Moroşanu (3), Iordache, Petcu, la A, respectiv Iov (2), Corangă, Lungu şi Popa (B). În seria a II-a, pe stadionul Municipal a avut loc dubla CSS Tecuci - CSS Braşovia, care s-a încheiat cu următoarele rezultate: 1-1 (Iordache) respectiv 0-1. Programul ultimei etape: Juventus Bucureşti - Oţelul Galaţi, Dunărea Galaţi - Steaua Bucureşti, LPS Galaţi - Farul Constanţa, Petrolul Ploieşti - CSS Tecuci.