28 MARTIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Garden Park, cel de-al doilea amical al verii. Adversara roş-alb-albaştrilor a fost echipa scoţiană de Liga a II-a Livingston, care jucase cu Steaua şi Dinamo. Cu o singură schimbare în 11-le de start faţă de primul amical cu Bury, scor 4-0, şi anume Gohoreanu în locul lui Iorga, care a acuzat o răceală şi a fost menajat, roş-alb-albaştrii au avut iniţiativa dar jocul lor n-a avut clarviziune chiar dacă au avut în faţă un adversar modest. Ar fi de remarcat în primele 45 de minute doar şuturile lui Astafei şi Gohoreanu care i-au dat ceva de furcă portarului scoţian. După pauză, Neagu (min. 49) a scăpat singur dar şutul său telefonat a fost respins. Din min. 63, echipa gălăţeană a schimbat complet garnitura dar golul tot nu a apărut. Cea mai mare ocazie i-a aparţinut lui Băjenaru (min. 78) cu un şut de la 20 de metri care a zguduit bara transversală. Rezultat final: 0-0. Oţelul a folosit formula: Grahovac (min. 63 Simaitis) - Cojoc (min. 63 Joao Felipe), Sîrghi (min. 63 Mişelăricu), Benga (min. 63 Costin), D. Popescu (min.63 Murgoci) - Neagu (min. 63 Adăscăliţei), Filip (min. 63 Milea), Giurgiu (min. 63 Băjenaru) - Gohoreanu (min. 45 Lupu (min. 63 Marquinhos), Paraschiv (min. 63 Tudorie), Astafei (min. 63 Chipirliu). Astăzi, de la ora 20.00, roş-alb-albaştrii vor întâlni pe Ayr United (Scoţia, Liga a III-a).