26 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Dublă victorie în faţa Stelei: Hocheiştii de la CSM Galaţi sunt liderii LNH

Echipa gălăţeană antrenată de Vadim Shakhraychuk şi Cornel Chiriţă s-a deplasat în Covasna la Tg. Secuiesc pentru încă o dublă cu Steaua Rangers Bucureşti, în cadrul sezonului regulat din Liga Naţională de Hochei pe Gheaţă. Prima confruntare, programată joi seara, a fost echilibrată. Prima repriză s-a terminat fără gol în ciuda faptului că vicecampionii României au avut 19 şuturi la poarta Stelei. Bucureştenii au continuat să ne dea de furcă, au condus cu 1-0 şi 2-1, dar CSM Galaţi şi-a demonstrat superioritatea, au marcat de trei ori consecutiv şi au obţinut o victorie meritată. Rezultat final: Steaua Rangers - CSM Galaţi 3-4 (0-0, 2-3, 1-1). Au marcat pentru echipa gălăţeană: Pushkaryov, ajutat de Machala, şi Yemelianenko, Butuchnov - Kyrychenko, Kyrychenko - Neznamov şi Skachkov, în inferioritate numerică.

A doua confruntare dintre Steaua Bucureşti şi CSM Galaţi, programată vineri seara, pe gheaţa Patinoarului Municipal din Tg. Secuiesc, a fost la discreţia vicecampioanei României. Echipa gălăţeană a vrut să ne scutească de emoţii, a intrat foarte motivată pe gheaţă şi după primele două reprize a condus cu 5-0. Golurile 4 şi 5, care au tranşat practic soarta meciului, au fost marcate în dublă superioritate numerică. Ultima treime a început spectaculos cu două reuşite consecutive ale bucureştenilor, dar replica a venit prompt şi diferanţa de 5 goluri s-a păstrat până la final. Rezultat final: Steaua Bucureşti - CSM Galaţi 2-7 (0-2, 0-3, 2-2). Marcatorii echipei gălăţene: Shachov 2 goluri, Butuchnov, Rybalko, Pushkaryev 2 şi Zabludovskhi. Poarta echipei noastre a fost apărată de Onodi şi Szopos, care a fost introdus în ultimele opt minute. Podiumul LNH arată astfel: 1. CSM Galaţi 70 puncte - 25 meciuri; 2. Sport Club Miercurea Ciuc 67 p - 28 meciuri; 3. ACSH Gheorgheni 60 p - 29 meciuri. Echipa gălăţeană va susţine următorul joc pe 21 februarie, acasă, cu ACSH Gheorgheni.

Sursa foto: Facebook - CSM Galaţi