28 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Dunărea a condus, dar Delta a plecat acasă cu cele trei puncte în prelungiri
Liga a II-a la fotbal a programat partidele celei de-a doua etape din retur. După superba şi surprinzătoare victorie de la Otopeni, FCM Dunărea a jucat la Galaţi cu o altă echipă „grea” a seriei, Delta Tulcea. Dunărenii s-au mutat pe stadionul Zoltan David şi s-au obişnuit mai greu, tulcenii controlând prima jumătate de oră, dar fără faze de poartă. Băieţii lui Vali Stan au deschis scorul la prima oportunitate avută: Apostol a dat o pasă de geniu peste fundaşii centrali iar Chipirliu l-a învins pe Stoicescu cu un şut din 10 metri. Gazdele puteau chiar să-şi dubleze avantajul înainte de intrarea la vestiare dar autorul golului a întârziat la centrarea lui Cristea. Repriza a doua a început cu roluri inversate, gazdele au fost mai active în primul sfert de oră dar tulcenii pregătiţi de ex-gălăţeanul Mişu Ciobanu au controlat ultimele 30 de minute, când au ratat ocaziile importante: Nanu (min. 53), V. Creţu (bară, min. 60), Neagu (min. 66). Egalarea a adus-o Nanu (min. 72), pentru ca atunci când nimeni nu se mai aştepta, Dragu (min. 90+2) să prindă un şut senzaţional de la 40 de metri, care au trimis toate punctele la Tulcea.
La finalul meciului a izbucnit un scandal, gazdele l-au înlocuit în min.83 pe Chebac II, jucător sub 21 ani şi ar putea pierde jocul la masa verde deoarece Regulamentului Ligii a II-a obligă echipele să folosească un junior pe toată durata unei partide. FCM Dunărea a aliniat 11-le: Olaru - Radu, Hristian, Cucu, Cristea - Chebac II (min. 83 Şomodean), Apostol, Cristescu, Voicu - Chipirliu (min. 75 Enache), S. Drăgan (min. 46 Grosu). Celelalte rezultate ale rundei: Unirea Slobozia - CF Brăila 3-2, Dinamo II Bucureşti - Sportul Studenţesc 4-0, Farul Constanţa - CS Otopeni 1-1, Rapid CFR Suceava - FC Botoşani 0-2. Partida ACS Buftea - Săgeata Năvodari s-a disputat după închiderea ediţiei. Echipa gălăţeană se menţine pe locul VIII cu 15 puncte şi va juca etapa viitoare în deplasare la FC Botoşani.