28 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Dunărea s-a impus la Lieşti şi merge mai departe în Cupă
Eveniment important pentru comunitatea gălăţeană. Marţi după amiază, pe stadionul Comunal din Lieşti a avut loc partida Sporting - FCM Dunărea, ce a contat pentru faza a IV-a din Cupa României Timişoreana. Orgoliile au fost mari, dar teama de a nu pierde şi-a pus amprenta pe evoluţia celor două echipe. Prima repriză a fost anostă, de remarcat fiind doar ocazia lui Drăgan, şut din voleu reţinut de portarul Măstăcan. După pauză, dunărenii au profitat de experienţa superioară şi au preluat iniţiativa. Cu 15 minute înainte de finalul partidei s-a marcat unicul gol al meciului, după un un-doi Gohoreanu - Sorin Cucu, ultimul a finalizat cu un şut la colţul scurt din 6 metri. Gălăţenii au mai avut o bară prin Istrate, iar în min. 89 centralul Adrian Voicu din Bacău nu a vrut să le supere şi mai tare pe gazde şi a cam închis ochii la faultul în careu asupra lui Moise. Rezultat final: Sporting - Dunărea 0-1 (0-0). Au evoluat formaţiile: Sporting: Măstăcan - Petrea, Teleagă, Petcu, Scutaru - Daniel Voicu, Lovin, Adamache, Ancerenco, Bahnaşu - Stoica; FCM Dunărea: Olaru - Radu, Asanache, Stelian Cucu, Sorin Cucu - Chebac, Istrate - Moroşanu, Drăgan, Gohoreanu - Neagu. Au mai evoluat: Dragoş Voicu, Dorojan respectiv Moise, Bâtfoi, Sfrijan. Faza următoare a Cupei se va disputa pe 10-11 septembrie. La finalul acestei săptămâni debutează sezonul oficial în Liga a III-a şi Liga a II-a. Sporting Lieşti va debuta vineri (ora 18.00) pe teren propriu cu Progresul Cernica. FCM Dunărea va sta în runda inaugurală.