30 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Până la debutul noului sezon în Liga a II-a au mai rămas mai puţin de trei săptămâni. Perioada rămasă este folosită la maxim în special pentru jocuri amicale. Ieri dimineaţă, la Galaţi a avut loc meciul dintre colegele de serie, FCM Dunărea şi Delta Tulcea. După o primă repriză mai echilibrată, gălăţenii s-au desprins în partea a doua, când au marcat de patru ori. De remarcat că gazdele au irosit două penaltiuri, câte unul pe repriză, prin Pribac şi Cucu. „Sunt mulţumit de rezultat, de joc nu în totalitate. Mai avem unele probleme în defensivă şi la mijloc, dar sunt sigur că în timpul rămas până la primul joc oficial, le vom remedia, astfel încât să fim în plenitudinea forţelor”, ne-a declarat „Tase”. Rezultat final: FCM Dunărea - Delta Tulcea 5-1 (1-1). Pentru gălăţeni au marcat: Pribac, Cârjan (2), Cristescu şi Enache. Echipa noastră a folosit două formule diferite: repriza I - Posteucă - Judeanu, Marin, Căldăraru, Cristea (Petică) - Pribac, Cioinac, Bostan, Grosu - V. Munteanu, Chelaru; repriza a II-a: Mindileac - Agache, Velescu, D. Florea, D. Popescu - Cristescu, Cucu, Cristea, V. Munteanu - Enache, Cârjan. Sâmbătă, de la ora 11.00, FCM Dunărea va întâlni pe teren propriu Steaua II.