04 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Dunărenii au fost „ajutaţi” de centralul Amarandei ca să piardă
Liga a II-a a programat în weekend partidele unei noi etape. Formaţia condusă de Viorel Tănase a evoluat sâmbătă, în nocturnă, contra celor de la Farul, la Constanţa. Aşa cum s-a putut observa şi la tv, echipa gălăţeană a avut iniţiativa la toate capitolele. Gazdele ar trebui să mulţumească şi acum Celui de Sus pentru că după primele 45 de minute tabela de marcaj a rămas intactă. Concitadinii noştrii au ratat ocazii importante prin Marin (min. 2), Chelaru (min. 18 şi min. 30) sau Cristea (min. 42), al cărui şut bombă de la 25 de metri a zguduit transversala. La şapte minute de la reluare, Avram, unul dintre cei mai activi gălăţeni pânâ în acel moment, a fost faultat în careul de 16 metri constănţean, penalti clar care se vedea şi din avion, dar centralul vasluian Amarandei a decis că trebuie să intervină şi a dat simulare şi l-a eliminat pe jucătorul nostru. Cu un om în plus şi pe ploaie, constănţenii au preluat frâiele treptat, au transformat penaltiul pe care l-au primit corect în min. 78 şi au majorat diferenţa de pe tabelă în cel de-al treilea minut de prelungire. Un rezultat mincinos, neconform cu ceea ce s-a petrecut pe gazon. Rezultat final: Farul Constanţa - FCM Dunărea 2-0 (0-0). „Tase” a folosit 11-le: B. Pârvu - Radu, Marin, Cucu, D. Popescu - Bostan (min. 82 Eni), Grosu - V. Munteanu (min. 67 Bârlădeanu), Avram, Cristea - Chelaru (min. 60 Cârjan). Celelalte rezultate ale rundei VIII : Delta Tulcea - Victoria Brăneşti 2-1, FC Snagov - Astra II Giurgiu 4-0, Callatis Mangalia - CS Otopeni 2-0, CSMS Iaşi - Viitorul Constanţa, CF Brăila - FCM Bacău 1-0, Dinamo II Bucureşti - Săgeata Năvodari 0-1, Gloria Buzău - FC Botoşani 0-1. Echipa gălăţeană a coborât pe locul XII, are 10 puncte şi va juca pe 15 octombrie acasă cu Dinamo II.