01 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Dunărenii au pierdut şi situaţia se complică
Cea de-a XII-a etapă din eşalonul secund a programat sâmbătă dimineaţă pe stadionul Dunărea -Nicolae Rainea, partida marilor orgolii FCM Dunărea - CF Brăila. În ciuda interesului foarte scăzut, în tribune luând loc doar vreo 50 de spectatori, cele două adversare au pus osul la treabă, s-a jucat încrâncenat, cu multă ardoare dar cu puţine faze de poartă. După primul sfert de oră, gălăţenii au preluat iniţiativa iar în min.29 au reclamat un penalti pentru un henţ în careu a lui Bosoi. Centralul constănţean Claudiu Marcu, aflat abia la al doilea joc din Liga a II-a, a închis ochii la o fază importantă, de altfel per ansamblu a condus slab acest joc. Cu şapte minute înainte de finalul primei reprize, Măstăcan a deviat în corner şutul lui Câmpeanu. La şase minute de la reluare, brăileanul nu a mai greşit ţinta. Gălăţenii au replicat prompt şi au restabilit egalitatea pe tabela de marcaj, după ce Enache (min. 68) a profitat de o gafă a lui Ivan şi l-a lobat pe Bunduc. Oaspeţii au dat lovitura decisivă în min.74, când Ciocâlteu a înscris cu capul. Pe final, dunărenii s-au aruncat în atac şi au irosit şansa remizei prin Grosu şi Cucu. În prelungiri, brăileanul Ochia şi gălăţeanul Ginghină, au fost eliminaţi pentru cumul de cartonaşe galbene. Un rezultat nedrept după aspectul general al partidei.
Rezultat final: FCM Dunărea - CF Brăila 1-2 (0-0). Dunărea a folosit formula: Măstăcan - Căldăraru (min.58 Ginghină), Hristian, Teleagă (min.85 Chelaru), Popescu - Chiriac, Negoescu (min.73 Dragomir), Cucu, Cristea - Grosu, EnacheCelelalte rezultate ale rundei: Farul Constanţa - Unirea Slobozia 0-1, Dinamo II - Chindia Târgovişte 3-1, FC Botoşani - Sportul Studenţesc 1-0. Partida Delta Tulcea - CS Otopeni s-a disputat după închiderea ediţiei. Echipa gălăţeană a rămas cu nouă puncte iar etapa următoare va juca la Săgeata Năvodari, pe 24 noiembrie.