29 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Liga a II-a a programat în weekend partidele celei de-a X-a etape. FCM Dunărea a jucat în deplasare cu CS Otopeni şi, chiar dacă nu a jucat rău, a pierdut la limită. „La plecare ne-am propus să câştigăm trei puncte în acest joc dar ne-am întors cu mâna goală. Am făcut o primă repriză bună, în care am irosit două ocazii prin Cristea şi, mai ales Cioinac, în ultimul minut, cu o lovitură de cap din şase metri care a trecut peste. Repriza a doua a fost echilibrată în cea mai mare parte. Gazdele au avut totuşi iniaţiva şi au reuşit unicul gol în min. 73, când şutul lui Drăghici a fost deviat de Marin şi l-a lăsat fără replică pe Măstăcan. Astăzi, 3-4 jucători din tabăra noastră m-au cam dezamăgit, dar sunt convins că se vor revanşa etapele viitoare, când la Galaţi ne vor vizita Juventus şi Astra II”, ne-a precizat antrenorul principal Viorel Tănase. Rezultat final: CS Otopeni - FCM Dunărea 1-0 (0-0). FCM Dunărea a folosit 11-le: Măstăcan - Cristescu, Marin, D. Florea, D. Popescu - Cioinac, Cristea - V. Munteanu, Enache (min. 78 Chelaru), Pribac (min. 65 Grosu). Celelalte rezultate ale etapei: Delta Tulcea - Steaua II 3-0, FC Snagov - Concordia Chiajna 2-1, Ceahlăul P. Neamţ - CF Brăila 4-0, Farul Constanţa - Gloria Buzău 1-0, FC Botoşani - Dinamo II 5-0, Juventus Bucureşti - Astra II Giurgiu 2-0. Echipa dunăreană a coborât pe locul X şi va juca sâmbătă pe teren propriu cu Juventus Bucureşti.