04 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Dunărenii au spart gheaţa
Stadionul Dunărea a găzduit sâmbătă confruntarea dintre echipa locală FCM Dunărea şi Farul Constanţa. Cu circa o jumătate de oră înainte de startul partidei a început să plouă iar din acest motiv starea terenului a avut serios de suferit. Fără victorie în acest retur, fotbaliştii pregătiţi de Viorel Tănase şi Eugen Baştină au controlat jocul, au pus presiune pe careul adversar, încercând să-şi apropie primul succes din acest an. Ghinionul s-a spart şi, cu 10 minute înainte de finalul primei reprize, dunărenii au înscris unicul gol al meciului prin Chelaru, până să intre în plasă balonul fiind deviat de Barbu, ultimul mohican rămas din vechea garnitură a Farului. De remarcat că, doar cu un minut mai înainte, Husein a scăpat singur spre poarta noastră dar şutul său l-a ţintit pe golkeperul Pârvu. Gazdele au avut şi alte oportunităţi de a înscrie irosite însă de Chelaru, Cristescu sau Enache. FCM Dunărea a folosit formula: B. Pârvu - Cristescu, Marin, Căldăraru, D. Popescu - Cioinac, Eni - Bârlădeanu, Antohi, Pribac - Chelaru (min. 68 Cârjan). Celelalte rezultate ale rundei: Gloria Buzău - Concordia Chiajna 2-2, Săgeata Năvodari - Steaua II 3-2, Dinamo II - Delta Tulcea 0-1, CF Brăila - FC Snagov 2-0, Juventus Bucureşti - Viitorul Constanţa 0-2, CS Otopeni - FC Botoşani 4-1, Ceahlăul P. Neamţ - Astra II Giurgiu 3-1. Echipa gălăţeană are o zestre de 28 puncte şi a urcat pe locul opt.