10 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Cu o săptămână înaintea startului returului Ligii a II-a, reprezentanta Galaţiului în acest eşalon, FCM Dunărea a susţinut un ultim amical în compania celor de la CSM Focşani 2007. Partida, care s-a desfăşurat pe stadionul Siderurgistul, a fost la discreţia formaţiei gălăţene, care a manifestat un apetit ofensiv încurajator în perspectiva jocurilor oficiale importante care vor urma. Rezultatul final a fost 4-0, golurile fiind repartizate în mod egal, câte două pe repriză. În primul act, Cârjan a deschis scorul după ce a transformat penaltiul obţinut tot de el, iar Bârlădeanu, după o combinaţie cu Vali Munteanu, a majorat scorul. După pauză la rampă au ieşit „Schijă” şi Chelaru, care au închis lista marcatorilor. „A fost un test util, scopul din punct de vedere tehnico-tactic a fost atins. Mai sunt de rezolvat anumite probleme, în special în defensivă, pe care sperăm să le rezolvăm în această săptămână”, a concluzionat antrenorul principal Eugen Baştină. FCM Dunărea a început meciul cu următoarea garnitură: Măstăcan - L. Radu, Marin, Ghiocel, D. Popescu - Cioinac, V. Munteanu, Cristea, Bârlădeanu - Enache, Cârjan. Pe parcurs au mai evoluat: Chirinciuc, Cristescu, D. Florea, Căldăraru, Gârleanu, Eni, Grosu, Chelaru. Campionatul se va relua sâmbătă, 17 martie, când trupa lui Eugen Baştină şi Vali Stan va înfrunta pe teren propriu liderul seriei, Viitorul Constanţa.