15 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Liga a II-a a programat weekendul trecut partidele celei de-a treia etape. FCM Dunărea a întâlnit pe teren propriu pe Steaua II, o echipă care la prima vedere părea victimă sigură, ţinând cont că patronul Gigi Becali a intenţionat la un moment dat s-o desfiinţeze. Probabil că gălăţenii şi-au făcut planuri că jocul este dinainte câştigat. Dar socoteala lor nu s-a potrivit deloc: oaspeţii, chiar dacă au sosit la stadion direct de pe drum, au jucat curajos în primele 45 de minute, când au şi marcat de trei ori. Replica gazdelor a fost palidă, Pribac reuşind totuşi să înscrie la scorul de 0-1. După pauză, gălăţenii au preluat iniţiativa, dar dominarea lor a fost haotică, fără ocazii importante. De remarcat doar golul reuşit de Cristea, cu un şut de la 30-40 metri, care l-a lăsat pur şi simplu spectator pe columbianul Zapata. „Suntem ruşinea ruşinilor. Ne-a bătut o echipă încropită abia vineri şi care a venit la Galaţi în ziua meciului. Este inadmisibil, sunt foarte supărat pe jucătorii mei, care n-au avut pic de personalitate, determinare şi nu au respectat indicaţiile primite la cabine. Aşa nu se mai poate, voi avea o discuţie cu cei din conducere, mai am nevoie de 1-2 jucători de valoare, ca să putem face faţă”, a declarat antrenorul principal Viorel Tănase. FCM Dunărea a folosit formula: Mindileac - Cristescu, Marin, Agache, D. Popescu - Cucu (min. 70 Cioinac), Cristea - V. Munteanu, Enache, Pribac (min. 70 Grosu) - Cârjan (min. 46 Chelaru). După trei runde, echipa gălăţeană a acumulat trei puncte şi ocupă locul XI. Celelalte rezultate ale etapei: Săgeata Năvodari - Astra II Giurgiu 3-0, Dinamo II - Gloria Buzău 2-0, CF Brăila - Concordia Chiajna 2-2, Juventus Bucureşti - Delta Tulcea 3-2, CS Otopeni - FC Snagov 2-1, Ceahlăul Piatra Neamţ - Farul Constanţa 2-0, FC Botoşani - Viitorul Constanţa 2-2.