29 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Liga a II-a a programat sâmbătă partidele celei de-a patra etape din retur. După trei remize consecutive, formaţia pregătită de Viorel Tănase, FCM Dunărea pornea cu prima şansă în confruntarea de pe teren propriu cu Delta Tulcea. Din păcate pentru noi, pe teren lucrurile au stat cu totul altfel, dunărenii au făcut cel mai slab joc din acest sezon iar tulcenii au profitat şi au câştigat nesperat. Primele 45 minute au fost echilibrate, cu acţiuni de ambele părţi dar care nu au periclitat porţile. În min. 23, după un corner, gazdele ar fi putut deschide scorul dar Căldăraru a lovit defectuos balonul din 7-8 metri. La opt minute de la reluare, portarul Pârvu l-a faultat pe fostul său coechipier Florea, aflat la limita offside-ului, şi Coconaşu a transformat lovitura de la 11 metri, deschizând scorul. Golul a turnat plumb în ghetele gălăţenilor, care nu s-au mai regăsit până la final. În mod firesc, în min. 74 a căzut şi cel de-al doilea gol, autor Radu, după o gafă a lui Căldăraru. Nervii au cedat şi Velescu a comis un fault dur, a văzut „roşu în faţa ochilor şi a fost eliminat. Rezultat final: FCM Dunărea - Delta Tulcea 0-2 (0-0). FCM Dunărea a aliniat următorul 11: Pârvu - Cristescu, Căldăraru, Velescu, D. Popescu - Cioinac, Cristea - Bârlădeanu (min. 56 Antohi), Pribac (min. 68 Enache, V. Munteanu - Cârjan (min.63 Chelaru). Etapa viitoare, gălăţenii, care au coborât în clasament pe locul opt, vor juca în deplasare la FC Snagov.