11 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Ultima partidă a celei de-a XXV-a etapă a Ligii a II-a ce s-a disputat duminică la Galaţi între FCM Dunărea şi Delta Tulcea a stârnit discuţii aprinse atât înainte, cât şi după joc. Delta, care a venit în oraşul nostru din postura de lider, trebuia neapărat să câştige pentru a-şi mări şansele de promovare. Tulcenii au evoluat dezinvolt în primele 45 de minute, au deschis scorul din min. 4 prin Henry şi au ratat desprinderea. Tehnicianul Eugen Baştină a mutat inspirat la pauză, introducându-l pe Vali Munteanu în avanposturi. „Schijă”, deşi cu probleme medicale, a schimbat complet faţa jocului şi şi-a purtat echipa spre o frumoasă victorie care închide gura contestatarilor. Dunărenii au dominat autoritar mitanul al doilea, mai întâi Grosu a restabilit egalitatea cu un lob de la 14 metri, pentru ca ocaziile la poarta Deltei să se înmulţească. Conform cu realitatea din teren a venit şi golul doi, Munteanu a interceptat un balon la centrul terenului, s-a distrat cu masivii fundaşi centrali tulceni Soporan şi Marincău, pe care i-a întors pe toate feţele, şi i-a pasat lui Cârjan, care cu un şut la colţul lung a îndeplinit o simplă formalitate. Oaspeţii s-au zbătut în van iar în prelungiri gălăţenii au trecut în două situaţii de 1-1 cu portarul advers, Cârjan, respectiv Enache, pe lângă majorarea scorului. „Am obţinut o victorie care a închis gura celor care prevedeau că ne vom da la o parte. Echipa noastră a făcut o repriză secundă excelentă şi a meritat să se impună. Toată lumea trebuie să fie convinsă că vom juca la fel şi în partida cu Iaşiul. Dunărea are drumul ei care este unul al corectitudinii”, a declarat Auraş Braşoveanu, preşedintele Dunării. Rezultat final: Dunărea - Delta 2-1 (0-1). FCM Dunărea a folosit formula: Chirinciuc - Cristescu (min.76 Enache), Căldăraru (min. 68 Marin), Florea, D. Popescu - Cucu, Eni - Grosu, Cârjan, Cristea - Chelaru (min. 46 V. Munteanu). Celelalte rezultate ale rundei: Farul Constanţa - Dinamo II 2-1, Săgeata Năvodari - Gloria Buzău 4-0, FC Botoşani - Callatis Mangalia 2-0, Astra II Giurgiu - CSMS Iaşi 2-4, CS Otopeni -FCM Bacău 1-3, CF Brăila - Viitorul Constanţa 0-2. Trupa lui Eugen Baştină şi Vali  Stan se situează pe locul X cu 34 de puncte, iar etapa viitoare va evolua la Buzău cu Gloria.