11 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Cea de-a XXVI-a etapă din Liga a II-a s-a deschis vineri seara cu partida Gloria Buzău - FCM Dunărea Galaţi. Chiar dacă aveau un moral bun după victoria obţinută în faţa celor de la Delta, gălăţenii au jucat la relanti în primele 45 de minute iar buzoienii, cu gândul la realizarea baremului, au profitat şi au deschis scorul prin Iordache (min.26). După pauză, faţa jocului s-a schimbat, gălăţenii au preluat iniţiativa iar în ultima jumătate de oră au asediat pur şi simplu reduta gazdelor. Firesc, faţă de cum au decurs ostilităţile, ai noştri s-au dezlănţuit şi au marcat de trei ori: Grosu a restabilit egalitatea, Cucu şi-a adus echipa în avantaj iar Enache a încheiat socotelile cu şase minute înainte de final. Rezultat final: Gloria Buzău - FCM Dunărea Galaţi 1-3 (1-0). Antrenorii Eugen Baştină şi Vali Stan au trimis pe teren 11-le: Chirinciuc - Cristescu (min.62 Marin), Căldăraru, Florea, D.Popescu - Grosu (min.83 Bogdăneanu), Cucu, Eni (min.46 Cioinac), Cristea - Cârjan, Enache. Celelalte rezultate ale etapei: Delta Tulcea - Farul Constanţa 2-0, FC Snagov - Săgeata Năvodari 0-3, Callatis Mangalia - Victoria Brăneşti 3-0, CSMS Iaşi - FC Botoşani 1-0, FCM Bacău - Astra 2 Giurgiu 2-0, Viitorul Constanţa - CS Otopeni 5-1, Dinamo II - CF Brăila 0-0. Formaţia gălăţeană a urcat pe locul VIII cu 37 de puncte şi va sta etapa viitoare, când trebuia să întâlnească pe FC Snagov, echipă retrasă din campionat, dar va câştiga cu 3-0 la „masa verde”.