03 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Echipele de volei de la CSU s-au „cocoţat” în fotoliul de lider
Divizia A 2 la volei a programat la sfârşitul săptămânii partidele primei etape din retur. Ambele formaţii de la CSU Galaţi au evoluat în deplasare. La Focşani am asistat la un meci de infarct între echipele feminine CSM 2007 şi CSU Galaţi. Fetele pregătite de Ileana Berdilă, din rândul cărora s-au remarcat Mirela Bobaru şi, parţial, Ana Maria Berdilă, au început în forţă şi şi-au adjudecat relativ uşor primul set. Gălăţencele au continuat în aceeaşi notă şi au condus cu 5-2 în debutul actului al doilea, dar gazdele şi-au revenit din mers, profitând de greşelile neforţate din tabăra noastră şi au trecut în avantaj. Sub spectrul întoarcerii cu traista goală din această deplasare, studentele au jucat foarte bine în setul patru, pe care l-au câştigat categoric. Aşa cum se anticipa, echilibrul s-a menţinut şi în tie-break. Dramatismul a atins cote maxime, mai întâi vrâncencele au avut un avantaj de trei puncte, scor 4-1, după care liderul seriei a preluat iniţiativa şi asta s-a văzut pe tabelă: 4-7, 10-12, 12-13. Mai lucide pe final, gazdele au fructificat a patra minge de meci avută. Rezultat final: CSM Focşani 2007 - CSU Galaţi 3-2 (19-25, 25-21, 25-17, 12-25, 19-17). Formula folosită de gălăţence a fost: Ioana Ştefu, Irina Todaşcă, Georgiana Angheluţă, Bianca Rusu (Cristina Botezatu, Oana Oprea), Ana Maria Berdilă, Mirela Bobaru, Claudia Olariu - libero.
La masculin, studenţii gălăţeni s-au deplasat la Ploieşti unde au întâlnit pe Videoclip. Deşi a avut unele probleme de acomodare cu sala, liderul şi-a respectat statul de favorită şi a obţinut o victorie importantă, scor final: 3-1 (25-18, 19-25, 25-19, 25-21). Antrenorul Valerică Jugănaru a utilizat formula: Ad. Grigore, Apostu, Chicu, Stângu, M. Grigore, Caşvan, Þârlea -libero. Au mai evoluat: Manole şi Porumbescu. Ambele echipe gălăţene se află în fruntea clasamentului.