05 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Egal cu implicaţii în play-out

La sfârşitul săptămânii s-au disputat jocurile unei noi etape în Liga a II-a. FCM Dunărea a jucat pe teren propriu cu Unirea Tărlungeni. Un meci foarte important între două echipe, ce se vor duela în faza play-out. Dunărenii au avut mai tot timpul iniţiativa şi după ocazia lui Matei (min.3) care a scăpat 1-1 cu portarul braşovean, au deschis scorul la o fază identică din min.22 când fundaşul Şerban a respins nefericit în propria poartă. Cu şase minute înainte de finalul primei reprize, Gohoreanu a centrat, golkeperul Unirii a respins în faţă şi Panait a introdus mingea în poartă, dar s-a semnalizat offside. Oaspeţii au egalat nemeritat în min.55, când ex-oţelarul Elek a transformat penaltiul acordat pentru henţul involuntar comis de Ursu. Rezultat final: Dunărea - Unirea 1-1 (1-0). Antrenorul Costel Enache a folosit formula: Miron - L.Radu, I.Ursu, Şomodean (min.9 Panait), Sorin Cucu - Vraciu (min.71 Cenk), Asanache, Stelian Cucu, Gohoreanu (min.78 S. Drăgan) - Bîtfoi, Matei. Celelalte rezultate ale etapei a XX-a: Farul Constanţa - CSM Unirea Slobozia 1-1, Rapid CFR Suceava - SC Bacău 1-2, ACS Berceni - Gloria Buzău 1-1, Rapid Bucureşti - CSMS Iaşi. Echipa gălăţeană se situează pe locul XII cu 11 puncte şi va juca runda viitoare un alt meci de şase puncte la SC Bacău, formaţie pregătită de gălăţeanul Viorel Tănase.