01 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Fantezia a încheiat anul pe podium pe plan naţional şi internaţional
Sala sporturilor din Brăila a fost gazda celei de-a III-a ediţii a Concursului Naţional de Dans Sportiv „Cupa Valentina” 2012. Un concurs reuşit din toate punctele de vedere, cu o sală pregătită de sărbătorile de iarnă, cu medalii, cupe, diplome, dar cu o participare destul de scăzută faţă de înscrierile iniţiale. Ştirile despre schimbările atmosferice au ţinut foarte multe perechi acasă şi lucrul acesta a cam dat peste cap planurile organizatorilor. Clubul Fantezia nu a fost afectat de condiţiile atmosferice şi a trimis la această competiţie 20 de perechi la clase şi 12 perechi la concursurile de începători pentru 1, 2 şi 3 dansuri. Şi să ştiţi că „fanteziştii” nu se sperie chiar aşa de uşor: două perechi au plecat de miercuri seara la concursul internaţional „Maribor Open 2012” în Slovenia şi nu s-au întors cu mâna goală, reuşind să obţină următoarele rezultate: la open basic 6-9 ani, atât la secţiunea standard cât şi la secţiunea latino, cele două perechi care au reprezentat România au reuşit să se impună, obţinând locul I la ambele competiţii prin perechea Vădana Rareş - Banaga Laura, iar perechea Constantin Rareş - Popa Jasmine a obţinut medaliile de argint. Competiţia a fost programată pe durata a trei zile, copiii au mai participat şi la openul internaţional 6-11 ani, reuşind următoarele clasări: locul VI şi X, la secţiunea standard, respectiv VII şi IX, la secţiunea latino.
Brăila, tărâm „fantezist”
Concursul din oraşul vecin a adus în vitrina clubului gălăţean: două medalii de aur, patru de argint, două de bronz, dar şi cinci locuri IV, trei locuri V, un loc VI şi un loc VII, toate în finalele competiţiilor la care au participat plus opt perechi care s-au oprit în semifinale. Medaliile de aur au fost obţinute de Raul Faliboga - Loredana Buţea (open standard junior 1+2) şi Dragoş Ionaşcu - Giulia Iuraşcu (open basic standard 16-35 ani). Argintul a fost adjudecat de perechile: Ştefan Gagu - Andra Radu (open standard 16-35 ani), Raul Faliboga - Loredana Buţea (open latino junior 1+2), Dragoş Ionaşcu - Giulia Iuraşcu (open basic latino 16-35 ani) şi Cristian Neculiţă - Ioana Marcu (open basic  standard junior 1+2). Pe cea de-a treia treaptă a podiumului s-au urcat perechile: Florian Cojocaru - Oana Baltag (clasa D 16-35 ani, secţiunea latino) şi Rareş Borcea - Beatrice Mogoş (clasa E 6-9 ani). Patru perechi  s-au clasat pe locul IV, astfel: Rareş Lefter - Maria Ursu (clasa hobby 6-9 ani), Răzvan Stan - Andreea Sefer (clasa E 16-35 ani, secţiunea latino), Ciprian Zaharia - Eleni Ursu (clasa D junior 1) şi Florin Sava - Andreea Ştefan, care au obţinut acelaşi loc la ambele secţiuni. Locul V a fost ocupat de Robert Irimia - Cristina Bezman (open basic junior 1+2 secţiunea standard), Florian Cojocaru - Oana Baltag (clasa D 16-35 ani, secţiunea standard) şi Răzvan Stan - Andreea Sefer (clasa E 16-35 ani, secţiunea standard). A terminat competiţia pe locul VI perechea  Robert Irimia - Cristina Bezman (open basic junior 1+2 secţiunea latino), iar pe locul VII s-a clasat perechea Silviu Boantă - Miruna Ibrian (clasa D 12-13 ani). Preconizată ca fiind ultima competiţie în anul 2012, „fanteziştii” au încheiat-o cu fruntea sus. „A fost un an de excepţie cu rezultate pe măsura pregătirii fiecărei perechi. Sunt mândră că am în club nişte sportivi de excepţie cu care am reuşit rezultate remarcabile, atât pe plan naţional cât şi internaţional şi ţin să le mulţumesc pentru eforturile depuse de-a lungul timpului, chiar dacă uneori m-au înjurat în gând. Sperăm în 2013 să avem cel puţin aceleaşi rezultate”, ne-a declarat antrenorul principal Andreea Adam.