01 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Fantezia a obţinut primele trofee
Sâmbăta şi duminica trecute s-a desfăşurat în sala Agronomia din Bucureşti cea de-a doua ediţie a concursului naţional de dans sportiv „Bucarest Dance Fest”, un preambul înainte de Campionatul Naţional, ce se va desfăşura în acest weekend la Sibiu. Cu o participare foarte numeroasă (peste 400 de perechi) şi cu toate categoriile de vârstă care se vor desfăşura la Sibiu, competiţia a fost de un înalt nivel tehnic atât la clase, cât şi la openuri. Clubul de dans sportiv Fantezia nu putea să lipsească de la această manifestare, mai ales că în acest an vor participa la Naţionale cu 5 perechi la 4 categorii de vârstă, obţinând următoarele rezultate: Locul I a fost ocupat de perechea Raul Faliboga  - Loredana Buţea, la open standard 14-15 ani; Locul II l-au obţinut perechile: Ştefan Gagu - Andra Radu, la open standard 16-18 ani, Cosmin Lupoaie - Maria Radu, la open standard 10-11 ani, Robert Irimia - Cristina Bezman, la clasa D 14-15 ani şi Valentin Stăncescu - Diana Vrânceanu, la clasa E 14-15 ani; Pe locul III s-au clasat perechile:Raul Faliboga - Loredana Buţea, la open latino 14-15 ani şi Cosmin Lupoaie - Maria Radu, la open latino 10-11 ani; Locul IV l-a obţinut perechea Andrei Macarie - Alexandra Constantinescu, la open standard 19-35 de ani. „Un test reuşit înainte de Naţionale, ceea ce ne face să sperăm că ne vom atinge obiectivul de a participa şi anul acesta la cel puţin un Campionat Mondial. An greu pentru sportivii clubului care concurează la open deoarece patru perechi au schimbat categoriile de vârstă, din care o pereche a fost promovată anul acesta la open, dar cu toate acestea testul dat la Bucureşti, ne-a confirmat că putem să păstrăm la Galaţi titlul de Campioni Naţionali la junior 2”, ne-a declarat antrenorul principal al clubului, Andreea Adam. Să le urăm succes şi să sperăm ca săptămâna viitoare vă vom putea arăta cel puţin o medalie de aur, iar sloganul clubului, „Niciun an fără campioni naţionali”, să rămână valabil şi în 2012.